A A+ A++

Pierwsza poszkodowana została zawieziona furmanką do szpitala

Grupa bieszczadzka jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Monitoruje prawie 4 tys. km kw. Ponad 200 ratowników opiekuje się turystami w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, a także na Pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Po raz pierwszy grupa bieszczadzka interweniowała 16 grudnia 1961 r. Wtedy to kontuzji doznała narciarka, która brała udział w zawodach. Ratownicy odwieźli kobietę do szpitala furmanką. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości sprzętowe. Ratownicy bieszczadzkiej grupy interweniowali prawie 23 tys. razy.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby móc dołączyć do grona ratowników GOPR-u, należy mieć ukończone 18 lat, być nienagannie zdrowym, bardzo dobrze znać topografię Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej) i świetnie jeździć na nartach. Wskazane jest również, żeby kandydat mieszkał w województwie podkarpackim.

Egzamin

Jeśli spełniasz powyższe warunki, kolejnym krokiem będzie egzamin, który składa się z trzech części. Najpierw sprawdzana będzie: topografia i terenoznawstwo (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego). Będziesz egzaminowany ze znajomości przebiegów szlaków, nazw i wysokości najważniejszych wzniesień, pasm, rezerwatów czy potoków.

W drugiej części egzaminu komisja będzie oceniała twoje umiejętności narciarskie, a dokładnie poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich (pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach, dowolna jazda stylowa).

Trzecia część egzaminu koncentrować się będzie na ocenie twojej sprawności. Będziesz musiał podejść na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Staż kandydacki

Gdy zdasz egzamin, zostaniesz przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczniesz staż kandydacki, który trwa od dwóch do pięciu lat.

W trakcie szkoleń zdobędziesz wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Nauczysz się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po zaliczeniu stażu zostaniesz skierowany na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. A następnie po pozytywnym zaliczeniu tego etapu – zostaniesz włączony do grona ratowników. 

Źródło: bieszczady.gopr.pl

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrócili z tarczą
Następny artykułTarcza antykryzysowa 5.0. To ostatni dzień, by złożyć wnioski o zwolenienie z ZUS-u!