Według informacji, które podał Google, firma jest gotowa zapłacić 700 mln dolarów w ramach zawartej we wrześniu 2023 r. ugody w sprawie Sklepu Play.
W ramach tej kwoty 630 mln Google zapłaci konsumentom w USA, a 70 mln na fundusz wykorzystywany przez USA.
Pozew zbiorowy złożony przez konsumentów i USA w 2021 dotyczył monopolu Google na dystrybucję aplikacji na Androida za pośrednictwem Sklepu Play, a we wrześniu tego roku udało się wypracować wstępną ugodę, której niektóre szczegóły upubliczniono dopiero teraz. W jej ramach programiści będą mogli pokazywać różne koszty zakupu w aplikacji, w zależności od metody rozliczeń wybranej przez klienta. Pilotaż tego programu został przeprowadzony w listopadzie 2022 roku.
Zobacz również:
Ma również zostać usprawniony proces sideloadingu, w tym zmienione komunikaty związane z tą czynnością.
Jak napisał Mishaal Rahman z Google, na platformie X:
„W ramach proponowanej ugody w sprawie pozwu zbiorowego Google zapowiedziało, że zmieni domyślny przepływ sideloadingu w systemie Android. Oto, co dokładnie się zmieni:
1) Wyskakujące okienko z tekstem “Ze względów bezpieczeństwa telefon nie może obecnie instalować nieznanych aplikacji z tego źródła. Możesz to zmienić w Ustawieniach” i ekran “Zainstaluj nieznane aplikacje”, który pozwala włączyć ładowanie boczne z określonego źródła, zostaną połączone w jeden ekran. Oznacza to, że nie będziesz już musiał odwiedzać Ustawień, aby włączyć sideloading z określonego źródła.
2) Tekst na tym połączonym ekranie będzie brzmiał następująco: Twój telefon nie jest obecnie skonfigurowany do instalowania aplikacji z tego źródła. Przyznanie temu źródłu uprawnień do instalowania aplikacji może narazić telefon i dane na ryzyko.
Google będzie musiało utrzymywać ten zmieniony domyślny przepływ sideloadingu przez okres pięciu lat po jego wdrożeniu i nie może wprowadzać dodatkowej istotnej złożoności lub obciążenia do zmienionego domyślnego przepływu sideloadingu tylko dlatego, że aplikacja została załadowana z zewnątrz, a nie pobrana z Google Play.
Źródło: 6.10 Sideloading z dokumentu Settlement Agreement and Release”.
W poście na blogu Google napisano także, że Android 14 ułatwił również proces aktualizacji aplikacji dzięki większej kontroli nad zewnętrznymi sklepami z aplikacjami za pośrednictwem interfejsu API.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS