Firma wprowadziła do przeglądarki Chrome – a konkretnie do obsługującego ją silnika JavaScript – lekką piaskownicę noszącą nazwę V8. Piaskownica została zaprojektowana z myślą o likwidowaniu typowych luk znajdujących się w mechanizmach gwarantujących silnikowi bezpieczeństwo.
Piaskownica przenosi kod, który ma trafić do silnika, do podzbioru wirtualnej przestrzeni adresowej procesu (czyli do piaskownicy), izolując go w ten sposób od reszty całego procesu. Jest to rozwiązanie realizowane w stu procentach przez oprogramowanie, pracujące podobnie do mechanizmów stosowanych we współczesnych systemach operacyjnych, które separują pewne procesy tak, aby nie trafiły od razu do jądra systemu, a zostały wcześniej sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa.
Podstawowym powodem, dla którego Google opracowało tę nową funkcję zabezpieczeń przeglądarki Chrome, jest fakt iż obsługujący ją silnik jest często atakowany z wykorzystaniem podatności typu zero-day. Piaskownica może skutecznie ograniczyć liczbę takich ataków. Google rozwiewa obawy użytkowników przeglądarki, iż piaskownica spowolni jej pracę. Testy porównawcze przeprowadzone przez zespół informatyków potwierdzają, że w przypadku typowych zadań realizowanych przez przeglądarkę, jej wydajność może spaść tylko o 1%.. To wielkość, którą użytkownicy nie zauważą, mając jednocześnie pewność iż są bezpieczni.
Zobacz również:
Piaskownica V8 została już wprowadzana do przeglądarki Chrome 123 wersja beta. Mogą z niej korzystać użytkownicy urządzeń pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Android, ChromeOS, Linux, MacOS i Windows.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS