A A+ A++

Program polityczny Donalda Trumpa, w przypadku jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, może obniżyć PKB strefy euro o około 1 proc. – oszacowali ekonomiści z Goldman Sachs. Dodali, że spodziewają się również wzrostu inflacji strefy o 0,1 punktu procentowego.

Goldman Sachs: Potencjalne zwycięstwo Trumpa może obniżyć PKB strefy euro
fot. Jonah Elkowitz / / Shutterstock

Program polityczny Donalda Trumpa może obniżyć PKB strefy euro o około 1 proc. i zwiększyć inflację o 0,1 punktu procentowego – ocenili ekonomiści Goldman Sachs w swojej analizie dotyczącej ekonomicznych konsekwencji potencjalnej drugiej kadencji byłego prezydenta USA Trumpa. Eksperci zaznaczyli, że Trump zapowiadał wprowadzenie 10-procentowego powszechnego cła na cały import do USA (w tym z Europy), co prawdopodobnie doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu niepewności w zakresie polityki handlowej, podobnie jak miało to miejsce w latach 2018–2019.

“Nasz zespół ds. światowej gospodarki oszacował potencjalny wpływ ceł na wzrost gospodarczy i inflację, zakładając, że UE zareaguje, nakładając 10 proc. cła na import z USA, wszystkie kraje przekształcą dochody z ceł na obniżki podatków oraz TPU (trade policy uncertainty – niepewność w polityce handlowej – PAP) wzrasta do wartości szczytowych obserwowanych podczas napięć handlowych w latach 2018–2019” – napisano w analizie.

W analizie wyjaśniono też, że spadek PKB w krajach strefy euro będzie większy niż w USA (gdzie oszacowano go na 0,5 proc.) z powodu większej wrażliwości gospodarek strefy euro na handel i niepewność w polityce handlowej. Dla odmiany wzrost inflacji o 0,1 p.p będzie mniejszy niż w USA, gdzie oszacowano go na 1,1 p.p. Jak wyjaśniono, przyczyną tej różnicy jest fakt, że “gospodarki europejskie importują zdecydowanie mniej z USA niż USA importują ze świata, co skutkuje znacznie mniejszym wzrostem efektywnej stawki celnej”.

Przekazano również, że reelekcja Trumpa prawdopodobnie wiązałaby się z ponownymi naciskami na Europę w kwestii obronności i bezpieczeństwa. Co więcej, spełnienie wymogu NATO dotyczącego przeznaczania 2 proc. PKB na obronność wraz z koniecznością zrekompensowania zmniejszonego wsparcia wojskowego USA dla Ukrainy może “kosztować Unię Europejską dodatkowe 0,5 proc. PKB rocznie” – napisano. (PAP)

bpk/ drag/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe nominacje w Urzędzie Miasta Kobyłka
Następny artykułŻycie bez korzeni daje wolność. Na chwilę. | Premiera książki „Nadchodzi nic” Rafała Jakuba Pastwy, autora powiązanego z Lublinem