A A+ A++

Ponad siedmiuset młodych z parafii i dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymuje do grobu i relikwii św. Wojciecha z okazji dorocznych uroczystości patronalnych ku czci patrona Polski, które odbywają się w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia. W sobotnie popołudnie z młodymi modlili się biskup sosnowiecki nominat Artur Ważny i bp Radosław Orchowicz.

Pielgrzymka ma wieloletnią tradycję. Co roku z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha młodzi przybywają pieszo i autokarami, a w tym roku również na rowerach, do Gniezna, by przy grobie i relikwiach męczennika w katedrze gnieźnieńskiej wspólnie się modlić, umacniać wiarę i prosić o światło Ducha Świętego w codziennym życiu.

„Jesteśmy razem, w drodze, spotykamy się u św. Wojciecha. Niech on będzie dla nas natchnieniem, niech sprawi, byśmy z tego spotkania wyszli umocnieni i przynieśli owoc obfity” – mówił na początku liturgii bp Radosław Orchowicz, nawiązując do hasła przewodniego pielgrzymki „Razem w drodze” i witając wszystkie grupy młodych przybyłe  do Gniezna.

Do hasła pielgrzymki nawiązał też w homilii bp Artur Ważny, podkreślając, że „jako chrześcijanie mamy jedną drogę – jest nią Jezus. A więc „razem w drodze” oznacza bycie z Jezusem w drodze do Ojca, ale także w drodze do innych, by ich również do Niego przyprowadzić.

„Co to znaczy, że razem z Jezusem idę do Ojca? – pytał bp Ważny. Chodzi o relację. – wyjaśnił. – Abym był z Jezusem w tak głębokiej relacji, jaką ma małe dziecko do swojego taty” – wskazał odwołując się dalej do św. Tomasza z Akwinu i własnych duszpasterskich doświadczeń. Dziecko – tłumaczył młodym – cieszy się obecnością taty, chce z nim być, można powiedzieć, że adoruje ojca. To jest pierwsze, by adorować Ojca, iść z Jezusem na modlitwę do Ojca, cieszyć się Jego obecnością.

„Druga rzecz – kontynuował – to słuchać ojca. Małe dziecko słucha swojego taty. Nasz problem polega na tym, że z czasem zaczynamy Panu Bogu zadawać trudne i nie chcemy już Go słuchać. Trzecia rzecz: małe dziecko, gdy popełni błąd, nawet jeśli zrobiło to mimo ostrzeżeń rodziców, i tak do nich biegnie. My również, kiedy popełnimy grzech, mamy iść do Jezusa, bo tylko On wie, co z grzechem zrobić.

„Dzisiejszy świat nie wie, co z grzechem robić, więc zaczyna go nazywać inaczej” – zauważył bp Ważny, przyznając, że to tak, jakbyśmy poważną chorobę nazywali czymś naturalnym, lekceważyli ją, albo ignorowali. „Grzech, mimo, że nazwany inaczej, i tak będzie nas niszczył. Dlatego tak ważne jest, by ze swoim grzechem iść do Jezusa i przez Niego do Ojca” – podkreślił dając ostatnią, czwartą wskazówkę, by idąc do innych i będąc z innymi naśladować Jezusa. Tutaj – jak mówił – potrzeba wyjścia z inicjatywą, zaangażowania się, towarzyszenia, wysłuchania i bycia cierpliwym.

U grobu i relikwii św. Wojciecha spotkało się ponad siedmiuset młodych, którzy ze swoich parafii i dekanatów wyruszyli w piątek lub sobotę rano. Razem ze swoimi duszpasterzami przybyli z: Rogoźna, Kłecka, Strzelna, Kruszwicy, Witkowa, Powidza, Miłosławia, Inowrocławia, Wągrowca, Budzynia, Wrześni, Murowanej Gośliny, Trzemeszna, Żnina i Gniewkowa. Po raz pierwszy w pielgrzymce uczestniczyła także grupa rowerowa z Barcina.

Długoletnim zwyczajem razem z klerykami szła także grupa z Ostrowa Lednickiego, szlakiem cesarza Ottona III, który w roku 1000 pielgrzymował do grobu św. Wojciecha, swojego przyjaciela, co historia zapamiętała jako słynny Zjazd Gnieźnieński.

Z młodymi w Gnieźnie modlili się misjonarze, którzy w niedzielę odbiorą krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce. Obecni byli także przedstawiciele duszpasterstwa młodych z diecezji bydgoskiej oraz dominikanki i dominikanie z Lednicy. Młodym w czasie spotkania towarzyszy także brat Maciej z Taize oraz diecezjalny duszpasterz młodych archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz.

Po obiedzie w ogrodach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego rozpoczęła się druga część świętowania, w czasie której młodzi wysłuchali brata Macieja oraz bawili się na koncercie chrześcijańskiego rapera Cukier, który występował m.in. na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Wieczorem wezmą udział w I Nieszporach ku czci św. Wojciecha, a po zakończonej procesji mogą pozostać na czuwaniu w kościele pw. św. Michała Archanioła lub wrócić do CEF na projekcję filmu.

W niedzielę te grupy, które pozostaną w Gnieźnie będą uczestniczyć w procesji z relikwiami św. Wojciecha i sumie odpustowej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXVII Pielgrzymka Parafii św. Jakuba Apostoła na Jasną Górę
Następny artykułKard. Stanisław Dziwisz obchodzi 85. rocznicę urodzin