Okazuje się, że ponad 30% osób w wieku 25-34 lata w województwie śląskim to tzw. gniazdownicy.
32,9% – dokładni taki jest udział gniazdowników, tj. osób w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny, w ogólnej liczbie ludności województwa śląskiego w tej grupie wieku (stan na 31 grudnia 2022 r.*). To 11. wynik na 16 województw. Lepiej jest pod tym względem w województwach pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim, gorzej w pozostałych. Na ostatnim miejscu jest województwo świętokrzyskie, gdzie gniazdowników jest ponad 40%.
Jeśli chodzi o województwo śląskie, to najmniejszy udział gniazdowników w grupie wiekowej 25-34 lata jest w Żorach (26,9%), natomiast największy w Koniecpolu w powiecie częstochowskim (46,8%). W naszym regionie niski, poniżej 30,8% udział gniazdkowników jest również w Świerklanach, Mszanie i Rydułtowach.
Na przeciwnym biegunie są: Godów, Kornowac, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Jastrzębie-Zdrój, Marklowice i Nędza, gdzie udział gniazdowników w grupie wiekowej 25-34 lata waha się w przedziale 42,9 – 46,8%.
Gniazdownicy w województwie śląskim. Źródło: GUS Katowice
Jeśli mowa o Kuźni Raciborskiej, to właśnie w tej gminie odnotowano też najwyższy w całym województwie udział niepracujących gniazdowników. Jest ich tu aż 46,7%.
Na koniec warto zaznaczyć, że część gniazdowników to osoby niepełnosprawne, dla których znalezienie pracy i wyprowadzka z rodzinnego domu jest trudniejsza niż w przypadku osób pełnosprawnych. Jednak udział osób niepełsnoprawnych w ogólnej liczbie gniazdowników na Śląsku zawiera się w przedziale 1,8-8,2%.
Więcej informacji w broszurze Głównego Urzędu Statystycznego:
Pobierz ulotka_pokolenie_gniazdownikow_www.pdf (format pdf, rozmiar ~12.38 M)
* Aktualne dane na ten temat nie są dostępne. Informacje, o których mowa w tym artykule, zostały opublikowane przez GUS w sierpniu 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS