Najlepsi młodzi wynalazcy z Polski odebrali dziś (20 września) medale, przyznane przez międzynarodowe jury. W Hotelu „Echo” w podkieleckiej Cedzynie, odbyło się uroczyste podsumowanie dziesiątej i jedenastej edycji konkursu „Student-Wynalazca”.
Profesor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej tłumaczy, że nagrodą dla laureatów konkursu jest wyjazd na Międzynarodową Wystawę Wynalazków w Genewie. Jednak z powodu pandemii w ubiegłym roku wystawa została odwołana, a w tym roku odbywała się zdalnie. Dlatego medale zostały przekazane przesyłką.
– Nasi studenci w postaci filmów obrazujących ich rozwiązania przekonali do siebie międzynarodowe jury, które przyznało 9 medali. Jeden złoty, siedem srebrnych i jeden brązowy – informuje Bożena Kaczmarska.
Jak tłumaczy, w wystawie wzięli udział laureaci Studenta-Wynalazcy z ostatnich dwóch lat. Złoto otrzymali Dominik Gryboś oraz Filip Jędrzejek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak mówią, opracowali metodę rozpraszania smogu. Normalnie powinien to zrobić wiatr, ale często w powietrzu tworzy się warstwa inwersyjna, która blokuje mieszanie się mas powietrza.
– Najprościej rzecz ujmując jest to wynalazek, który rozgania smog – mówi Dominik Gryboś.
– Głównym elementem wynalazku jest generator fali uderzeniowej, która powstaje w wyniku wybuchu mieszkanki acetylenu z powietrzem. Falą uderzeniową przerywamy warstwę inwersyjną i staramy się przywrócić naturalne warunki – dodaje Filip Jędrzejek.
Są już pierwsze gminy w Polsce zainteresowane tym wynalazkiem. Medale Międzynarodowej Wystawy Wynalazców w Genewie wręczali Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski oraz Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.
Profesor Bożena Kaczmarska zapewnia, że duża część laureatów konkursu Student-Wynalazca komercjalizuje swoje konstrukcje. Jak przykład podaje pojazd podwodny, który kilka lat temu zaprezentowali studenci AGH. Założyli firmę, której celem jest projektowanie i dostarczanie takich dronów zainteresowanym przedsiębiorcom.
Uroczystość odbyła się podczas jubileuszowej, czterdziestej już edycji Seminarium Rzeczników Patentowych Szkół Wyższych. Doktor Alicja Adamczak, która jest inicjatorką seminariów podkreśla, że polskie uczelnie są coraz lepiej przygotowane do ochrony własności intelektualnej, która jest tworzona przez studentów i pracowników szkół wyższych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS