A A+ A++

“Jesteśmy w procesie rozmów z samorządami odnośnie dystrybucji węgla zgodnie z ustawą, którą przyjęliśmy kilka tygodni temu. Dzisiaj możemy powiedzieć, że umowy albo harmonogramy na dostawy ma w Polsce podpisane, uzgodnione ok. 1 tys. gmin. Ten proces dla niektórych gmin skomplikowany podpisywania umów chcielibyśmy zamknąć do końca tygodnia ” – powiedział Karol Rabenda podczas konferencji prasowej.

Na portalu ciepło.pl zarejestrowało się 2,3 tys. gmin na około 2,5 tys. gmin istniejących w Polsce. Ok. 2,2 tys. z nich zgłosiło zapotrzebowanie na zakup węgla na ok. 1,5 mln ton. Jak wskazał Rabenda, zamówienia są niższe niż początkowo deklarowane. „W związku z tym Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) szacuje, że w pierwszej fazie dystrybucji węgla przez gminy (do końca br.) do gmin trafi ok. 1 mln ton.” – wyjaśnił.

„Tempo podpisywania umów wskazuje jednak, że robimy to skutecznie. 21 listopada we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich zaplanowane mamy spotkania z samorządami. Te spotkania mają pomóc w rozwiązaniu kwestii technicznych. Będą na nich przedstawiciele spółek. Jeśli jakaś gmina będzie chciała sfinalizować umowę, będzie taka możliwość – mówił zaś wiceminister Rabenda w rozmowę z „Rzeczpospolitą”.

Aby nabyć węgiel od samorządu, mieszkańcy mogą składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie dostępne jest dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Limity dotyczą zakupu węgla – 1,5 t do końca grudnia br. i kolejne 1,5 t do końca sezonu grzewczego.

Zgodnie z ustaw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Antybiotyki – stosuj rozważnie” PREMIUM
Następny artykułSuperliminal w 4K i 60 fps na PS5 i XSX. Gra dostępna w Xbox Game Pass z nowymi trybami i lepszą grafiką