27 września 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Tychach odbyła się konferencja „Jak skutecznie podnieść poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w gminach?”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów z terenu województwa śląskiego.
Wśród zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Instalacji Komunalnych, a także Urzędu Miasta w Chorzowie, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie gospodarki odpadami.
– Dziś każdy samorząd boryka się z problemami związanymi z realizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z uwagi na coraz wyższe koszty zagospodarowania odpadów, brak akceptacji części mieszkańców dla proponowanych przez gminy rozwiązań dotyczących np. budowy spalarni, próby „ucieczki” mieszkańców z systemu – mówiła otwierając konferencję Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. Ustawa o utrzymaniu i porządku w gminach dość jasno i rygorystycznie precyzuje obowiązki gmin związane z zagospodarowywaniem odpadów i wskazuje poziomy recyklingu konieczne do osiągnięcia.
– Samorządy są odpowiedzialne za organizację tego systemu, jego kontrolę i osiąganie poziomu recyklingu. Przejęły cały ciężar wynikający z zapisów ustawy i całe niezadowolenie mieszkańców, których oczekiwania są coraz większe wprost proporcjonalne do akceptacji stawek, które muszą płacić za zagospodarowywanie odpadów – podkreśliła Hanna Skoczylas.
Przedstawiciele samorządów obecni na konferencji wskazywali na sposoby radzenia sobie z coraz wyższymi poziomami poprzez rozbudowę PSZOK-ów, prowadzenie edukacji czy też działania kontrolne. Wśród licznych głosów uczestników konferencji najbardziej zauważalne były te mówiące o niewystarczającej segregacji odpadów przez mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej. Wskazywane zostały również inne problemy, takie jak częste zmiany prawne w zakresie gospodarki odpadami, brak wystarczającej infrastruktury recyklingowej oraz dużą zależność możliwości przekazywania odpadów surowcowych od sytuacji na rynku przetwarzania odpadów. Przedstawiciele tyskiej spółki MASTER – Odpady i Energia Sp. z o. o. wskazywali na duży potencjał w zakresie przetwarzania odpadów biodegradowalnych, z których powstają pełnowartościowe produkty w postaci kompostu, ale także energia elektryczna i ciepło wykorzystywane na potrzeby własne zakładu.
Padły także głosy o konieczności zmian prawnych ułatwiających potencjalne inwestycje wspomagające recykling odpadów. Wskazywano również na stosowane pilotażowo w kilku gminach w Polsce rozwiązania mające poprawić selektywną zbiórkę szczególnie w zabudowie wielorodzinnej np. z zastosowaniem tzw. „inteligentnych pojemników”. Systemy te jednak – zdaniem części uczestników konferencji, którzy analizowali te rozwiązania – są kosztowne i nie przyczynią się do podniesienia koniecznych do osiągnięcia poziomów recyklingu. Innym rozwiązaniem wskazywanym przez uczestników konferencji jest budowa sieci miniPSZOK-ów, do których mieszkańcy szczególnie w zabudowie wielorodzinnej przynosiliby odpady z podziałem na trzy grupy: kuchenne (głównie resztki jedzenia), sanitarne i pozostałe.
Finalnej segregacji dokonywaliby pracownicy miniPSZOK-ów. Możliwości osiągania poziomów recyklingu poszukiwać należy praktycznie w każdym strumieniu. Gospodarka odpadami komunalnymi to swoistego rodzaju system naczyń połączonych. Każdy element tego systemu musi ze sobą współgrać. Począwszy od gminy – organizatora systemu, poprzez instalacje, do których trafiają odpady komunalne od mieszkańców, aż do źródła czyli mieszkańca. Aby móc powiedzieć, że system działa prawidłowo, każdy z mieszkańców musi stosować się do ustalonych w regulaminie reguł. Za ewentualne nieosiąganie poziomów odpowiadamy wszyscy i solidarnie poniesiemy konsekwencje w postaci opłat za zagospodarowanie odpadów. W związku ze zmianami w prawie i gwałtownym przyrostem koniecznych do osiągnięcia przez gminy poziomów, kary już w najbliższych latach mogą być milionowe…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS