A A+ A++

Rady gmin mogą przygotować uchwały, które zwolnią z podatku od nieruchomości bądź przesuną terminy jego płatności przedsiębiorców, którzy borykają się ze skutkami pandemii.

Przepisy, które przedłużyły taką możliwość dla jednostek samorządu terytorialnego obowiązują od 29 czerwca 2021 r. Zmiany w tym zakresie wprowadzono ustawą z 20 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1163), która weszła w życie 29 czerwca 2021 r. i zmieniła regulacje ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Jak gminy mogą pomóc przedsiębiorcom?

Zgodnie ze zmienionymi przepisami gminy mają prawo:

  • wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • przedłużać maksymalnie do 31 grudnia 2021 r. terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w wybranych miesiącach 2021 r.
CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku

W konsekwencji gminy mogą zwolnić przedsiębiorców z płatności podatku od nieruchomości, bądź przedłużyć termin płatności jego rat. Jednak ostatnim możliwym terminem na jego uregulowanie może być 31 grudnia 2021 r. Chyba że w międzyczasie resort finansów postanowi przedłużyć te preferencje kolejną nowelizacją przepisów.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorco zostałeś oszukany? Nie zapłacisz VAT-u

Trzeba tylko pamiętać, że preferencje te można zastosować tylko i wyłącznie do wybranych przedsiębiorstw. Przepisy precyzują, że zwolnienie z podatku od nieruchomości bądź odroczenie terminu płatności jego rat można skierować do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią COVID-19.

Gmina musi podjąć uchwałę

Co ważne, samo uprawnienie ustawowe nie wprowadza preferencji w życie. Konieczne jest podjęcie kolejnych odpowiednich kroków przez jednostki samorządowe. Gmina, która chce pomóc przedsiębiorcom wprowadzając dostępne preferencje musi podjąć w tym celu uchwałę.

CZYTAJ TEŻ: Czynny żal – kiedy jest ratunkiem dla podatnika?

W dokumencie takim znajdą się informacje dotyczące tego, do kogo ulgi są skierowane, a więc kto z nich ma prawo skorzystać, jakie to dokładnie ulgi oraz w jakim terminie obowiązują. Po podjęciu takiej uchwały (i wejściu jej w życie) firmy będą miały prawo do korzystania z dostępnych preferencji.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Lublin: Sierpniowe wydanie ZOOM’a już dostępne!
Następny artykuł“Bez większych walk”. Talibowie przejmują kolejne miasto w Afganistanie