Trwają prace nad aktualizacją Gminnego Programu Miasta Gdyni. Po rozmowach z mieszkańcami, w efekcie warsztatów z organizacjami pozarządowymi i na podstawie odpowiedzi w formularzu elektronicznym przygotowane zostaną listy przedsięwzięć dla każdego z podobszarów rewitalizacji. Swoje propozycje można zgłaszać poprzez formularz online. W marcu odbędą się spotkania konsultacyjne w dzielnicach.
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gdyni na lata 2017-2026, którego realizacja trwa, obejmuje sześć podobszarów w całym mieście. To fragmenty dzielnic wybrane, po analizie panującej na nich sytuacji i po konsultacji ich granic z mieszkańcami: zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino – Radiostacja, fragment dzielnicy Oksywie, fragment dzielnicy Babie Doły, osiedle Meksyk na Chyloni, rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa na Chyloni, Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach.
Dla każdego z obszarów przygotowano plan działania: katalog inwestycji oraz działań społecznych oczekiwanych przez mieszkańców i zaplanowanych tak, by rozwiązać największe problemy w tych częściach miasta. Z jednej strony jest to więc budowa czy poprawa stanu infrastruktury (jak np. na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego na Chyloni), z drugiej: wsparcie specjalistów w przezwyciężeniu życiowych problemów (np. psychoterapeutki) i stworzenie oferty ciekawego spędzania czasu w centrach sąsiedzkich Przystań. Teraz rozpoczęły się prace nad aktualizacją dokumentu.
Na Gdyńskiej Platformie Dialogu aktywny jest formularz (https://konsultujemy.gdynia.pl/processes/zmianaGPR), który może wypełnić każda osoba chcąca zaproponować przedsięwzięcie rewitalizacyjne. Można też go przesłać pocztą tradycyjną na adres Laboratorium innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia.
Ale to nie wszystko. Odbędą się warsztaty dla organizacji pozarządowych, a w dzielnicach – otwarte spotkania dla mieszkańców. Te drugie w następujących terminach:
– 7 marca w godz. 17.30-19.30, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Hutniczej na osiedlu Meksyk:,
– 14 marca w godz. 17.30-19.30, w Szkole Podstawowej nr 35 na Witominie,
– 15 marca w godz. 17.30-19.30 w Przystani Śmidowicza 49 na Oksywiu.
Gotowy projekt zaktualizowanego GPR-u będzie podlegał konsultacjom społecznym, co aktualnie planowane jest na czerwiec 2023 r.
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Gdyni przyjęto w marcu 2017 roku
Po ich zakończeniu przyjdzie czas na opiniowanie przez instytucje. Jesienią uchwała w sprawie przyjęcia nowego GPR zostanie przedłożona gdyńskim radnym, by w roku 2024 samorząd mógł wnioskować o nowe środki unijne. W grudniu 2022 przyjęto bowiem Regionalny Program Operacyjny „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Przewidziano w nim środki na rewitalizację – a warunkiem ubiegania się o nie jest m.in. posiadanie przez gminę programu rewitalizacji.
Zaktualizowany Gminny Program Rewitalizacji będzie dotyczył obecnych, wymienionych wyżej, obszarów rewitalizacji. Uwzględni kontynuację prac (chodzi o przedsięwzięcia właśnie realizowane czy te, które dopiero się rozpoczną), ale też nowe zadania, wypracowane w trakcie konsultacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS