23 i 24 września br. w Warszawie odbyły się doroczne Dożynki Prezydenckie 2023. Do tradycji należy, że uczestniczą w nich delegacje jednej gminy z szesnastu polskich województw. W br. zaszczyt ten otrzymała gmina Żurawica. Kilkudziesięciosobowa ekipa zaprezentowała się znakomicie.
autor: mars
Przygotowania trwały kilka miesięcy. Spiąć wszystko organizacyjnie było nie lada sztuką. Od kiedy istnieje instytucja dożynek, jej znakiem firmowym jest wieniec. Ten, który miał zostać zaprezentowany w stolicy nie mógł być zwykłym wieńcem. Każda z gmin, która została wyróżniona udziałem w Dożynkach Prezydenckich, dokonuje rękodzielniczych cudów, aby powstało arcydzieło.
Piękny, naturalny wieniec
Symbol urodzaju i szczęśliwie zakończonych zbiorów, który żurawiczanie chcieli zaprezentować musiał w pełni odzwierciedlać rodzimą tradycję. Projekt powstał już w styczniu br.! Przygotowała go Elżbieta Dykas – doskonale znana lokalnej społeczności artystka, która wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Maćkowicach wyplotły go.
Był w kształcie korony zwieńczonej krzyżem. Został wykonany tradycyjną metodą. Próżno w nim szukać sztucznych dodatków czy klejonych elementów. Do uplecenia panie użyły kłosów pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia oraz kwiatów i ziół z żurawickich pól, łąk i ogrodów. Do jego udekorowania posłużyły: zatrwiany, len, nawłoć, wrotycz, dziurawiec, krwawnik, koper, suchołuska oraz jabłka z żurawickich sadów. Nie mogło oczywiście zabraknąć chleba – jednego z najważniejszych symboli życia, siły i sytości. Pachnący bochen artystki umieściły w samym sercu ponad 2-metrowego wieńca.
Prezentacja wieńców
Tradycją Dożynek Prezydenckich jest prezentacja przygotowanych przez delegacje poszczególnych województw wieńców przy wtórze tradycyjnych przyśpiewek i tańców ludowych. Podkarpacie może poszczycić się wspaniałymi artystami ludowymi. Chcąc zaprezentować pełny wachlarz muzyczno-tanecznych dóbr, żurawiczanie zaprosili do swojej reprezentacji przyjaciół z kapeli „Młoda Harta” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Prezentacje odbyły się pierwszego dnia imprezy, 23 września br. Żurawicki wieniec co prawda nie wygrał, ale wszyscy, którzy nad nim z ogromną pieczołowitością pracowali, mogą być dumni.
„Młoda Harta” na czele
Drugi dzień upłynął na uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim. Żurawickiej delegacji przewodził wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin, Piotr Pilch oraz wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk. Gospodarzami byli prezydent Polski Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Niedzielne uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w warszawskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Po eucharystii para prezydencka w asyście artystów zespołu „Mazowsze” i przybyłych delegacji przeszła w korowodzie (któremu przewodziła kapela „Młoda Harta”) na dziedziniec pałacu prezydenckiego. Główne uroczystości uświetnił występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Patchworkowy obraz Sylwii Ignatowskiej zachwycił
Po nich nadszedł czas na nieco mniej oficjalne spotkanie w ogrodach pałacu prezydenckiego. Tam wicemarszałek P. Pilch i wójt gminy T. Szeleszczuk wręczyli parze prezydenckiej prezenty… To niepisana tradycja każdych centralnych dożynek. Parę prezydencką zachwycił zwłaszcza uznanej nie tylko w kraju, ale i Europie, żurawickiej artystki Sylwii Ignatowskiej, tworzącej unikalne obrazy metodą art quilts. Szerzej znane jako patchwork, w jej wydaniu tak naprawdę wcale nie przypominają pierwotnie zszywanych z przypadkowych, kwadratowych kawałków materiałów narzut. Wręcz przeciwnie – są najwyższej klasy, prawdziwymi dziełami sztuki, potwierdzającymi nieprawdopodobny kunszt ich autorki.
Autor: Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS