A A+ A++

W poniedziałek 27 września br. w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie odbyła się prezentacja planowanej od kilku lat, ale bardzo kosztownej „Udostępnienie podziemnej trasy turystycznej w Jaskini Niedźwiedziej pn.: Partie Mastodonta”. Jeśli gminie Stronie Śląskie uda się zdobyć dofinansowanie, dla ruchu turystycznego otwarte zostaną nowo odkryte partie jaskini.

W spotkaniu na zaproszenie burmistrza Stronia Śląskiego Dariusza Chromca uczestniczyli m.in. szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, senator Aleksander Szwed, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Tomasz Olszewski, dyrektor biura poselskiego Marcina Gwoździa Bogdan Tuła, regionalny dyrektor ochrony środowiska we Wrocławiu Wojciech Rejman wraz z zastępcą i regionalnym konserwatorem przyrody Katarzyną Łapińską, wiceprezes KGHM CUPRUM Lech Szyszkowicz, członek rady naukowej KGHM CUPRUM dr hab. inż. Maciej Madziarz, prezes Uzdrowiska Lądek – Długopole S.A. Joanna Walaszczyk, dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego Banku Gospodarstwa Krajowego Mariusz Denkiewicz i dyrektor regionu dolnośląskiego BGK Ewa Nowak – Iskra, przewodniczący rady powiatu Zbigniew Łopusiewicz oraz naukowcy od lat związani z badaniami w Jaskini Niedźwiedziej: prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski oraz prof. dr hab. Krzysztof Stefaniak.

Zaproszeni goście zwiedzali m.in. trasę turystyczną, o której bardzo ciekawie opowiadali Wojciech Ciężkowski z Zakładu Geologii i Wód Mineralnych Politechniki Wrocławskiej oraz kierownik wydziału Paleozologii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Krzysztof Stefaniak, a także zapoznali się z planami udostępnienia nowo odkrytych partii Jaskini Niedźwiedziej: – Jest to bardzo ważny projekt, a inwestycja jest już przygotowana do realizacji. Czekamy jedynie na źródła finansowania – podkreśla Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Sląskiego. – Złożyliśmy wniosek do programu Nowy Ład i czekamy na decyzję. To ważna inwestycja nie tylko dla gminy Stronie Śląskie, ale i dla całego regionu. Rocznie przyjeżdża do nas około 80 tysięcy turystów, a uruchomienie nowych partii spowoduje wzrost o dodatkowe 100 tysięcy.

Szacunkowy koszt uruchomienia nowych partii Jaskini Niedźwiedziej to ok. 26 mln zł, czyli prawie roczny budżet gminy. Bez środków zewnętrznych nie uda się więc zrealizować kosztownej inwestycji. Gmina ma już przygotowaną całą koncepcję (pisaliśmy tutaj: Jaskinia Niedźwiedzia: brak wolnych biletów do 11 sierpnia. Są plany rozbudowy trasy o nowo odkryte partie) i dokumentację oraz decyzje środowiskowe. – W razie nieuzyskania wsparcia w ramach Polskiego ładu, rozważamy wypuszczenie w gminie obligacji przychodowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego – dodaje burmistrz D. Chromiec.

Odkryte 14 października 1966 roku po odstrzale w kamieniołomie Kletno III wejście do jaskini w krótkim czasie stało się sensacją na skalę światową. Szybko przystąpiono do prac badawczych, a w związku z tym, że już na etapie wstępnym znaleziono dużą ilość szkieletów, które P. Teresa Wiszniowska z Uniwersytetu Wrocławskiego scharakteryzowała jako szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, jaskinia ta od 27 października 1966 roku nosi nazwę Jaskini Niedźwiedziej. Na przestrzeni kolejnych lat odkrywano kolejne partie – w 1967 roku odkryto Sale Pałacowe, a w 1972 roku nowe dolne partie jaskini. W 1974 roku rozpoczęto roboty górnicze w celu udostępnienia wnętrz jaskini, a zakończono je w 1976 r. W 1979 roku rozpoczęto budowę pawilonu wejściowego, którą ukończono w 1983 r. 11 czerwca 1983 roku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została oficjalnie udostępniona dla ruchu turystycznego. W kolejnych latach prowadzone były dalsze badania jaskini i przestrzeni wokół niej i w grudniu 2003 roku odkryto korytarz tzw. Rafy Koralowej.

W 2012 roku speleolog Szymon Kostka wraz z zespołem odkrywają kolejne poziomy i korytarze jaskini. Wpierw odkryto tzw. Gang Zdzicha, a następnie potężną Salę Mastodonta i kolejne partie Mastodonta. I właśnie te części jaskini gmina chce udostępnić dla ruchu turystycznego. – Rozmawiamy z burmistrzem Stronia Śląskiego na temat możliwych inwestycji. Potrzebne są tu duże środki, ale oczywiście w takie miejsca warto inwestować i to też wpisuje się w strategię rozwoju południa Dolnego Śląska – podkreśla Michał Dworczyk, który obecny był na prezentacji strońskiego projektu. – Dolnośląski Ład, o którym rozmawiamy cały czas z samorządowcami, przewiduje właśnie inwestycje w rozwój turystyki. To są dodatkowe singletracki, to jest cyklostrada, to są dodatkowe atrakcje turystyczne, które będą przyciągały kolejnych turystów w Kotlinę Kłodzką. Mam nadzieję, że środki z tego programu trafią również do Stronia i dzięki nim zostaną stworzone nowe trasy, o których mówili nasi znakomici naukowcy. To są bardzo duże inwestycje, ale są to inwestycje, które zwracają się w stosunkowo niedługim czasie i bez wątpienia będą służyły popularyzacji Kotliny Kłodzkiej i całego naszego regionu.

Jeśli gminie uda się uzyskać wsparcie finansowe dla tej dużej inwestycji, to prace budowlane potrwają 4 lata z powodu konieczności zachowania specjalnego mikroklimatu jaskini oraz ochrony zwierząt, które w niej przebywają, głównie bardzo dużej ilości znajdujących się pod ochroną nietoperzy.

Maciej Sergel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeleporady u lekarza – ważne zmiany od 1 października
Następny artykułJak zamówić szafę lub garderobę na wymiar