A A+ A++

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Koneckiego radni zdecydowali, że oddadzą gminie Końskie ulice Spółdzielczą i Wjazdową w centrum Końskich. W zamian za to samorząd gminny przekaże powiatowi ulicę Leśną. Chodzi o to, że gmina deklaruje chęć szybkiego remontu traktów prowadzących przez środek miasta. 

REKLAMA

[embedded content]

Ulica Leśna jest w dobrym stanie, a na dodatek jest drogą odchodzącą od jezdni wojewódzkiej i stąd decyzja by to ją zamienić za Wjazdową i Spółdzielczą. Dlaczego gmina Końskie chciała przejąć te dwie ulice? Jak tłumaczą nam jej włodarze: wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że nie są one w najlepszym stanie, biegną przez centrum głównej miejscowości, a powiat raczej długo nie wygospodaruje środków na ich remont. Gmina ma też ambitne plany co do przyszłości tych dwóch odcinków. Mówi nam o tym burmistrz Krzysztof Obratański

„Oceniając stan tych dróg, a zwłaszcza ulicy Spółdzielczej, która jest w ścisłym centrum miasta mieliśmy wrażenie, że bardzo wyraźnie odstaje od innych ulic, a ze względu na obciążenie ruchem to oczekiwanie wobec tych ulic jest szczególnie istotne, a ponieważ powiat nie miał planów inwestycyjnych, nie potrafił zakreślić perspektywy czasowej, w której takie plany i inwestycje mogłyby się pojawić to wystąpiliśmy o zamianę, bo nam być może będzie łatwiej przygotować inwestycję i ją przeprowadzić […] Od 1 stycznia te ulice będą nasze i w związku z tym w przyszłorocznym budżecie pojawią się już pieniądze na dokumentację techniczną obejmującą przebudowę tych ulic. Chcemy dokonać drobnej rewolucji na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej ze Spółdzielczą. Tam jest w tej chwili chyba najdłuższe przejście dla pieszych wzdłuż ulicy Warszawskiej i to zabiera sporo cennego miejsca, a sama organizacja ruchu nie jest chyba najlepsza biorąc pod uwagę, że na ulicę Targową ze Spółdzielczej możemy dostać się wyłącznie korzystając z wjazdu w prawo i ronda Cichociemnych, czyli objeżdżając kawał miasta by znaleźć się kilkaset metrów dalej. Z drugiej strony chcemy doprowadzić do przebudowy Spółdzielczej tak by wykorzystać jej naturalne walory i możliwości poszerzenia pasa drogowego by wygenerować dodatkowe miejsca postojowe. To sąsiedztwo Targowicy Miejskiej i nie tylko we wtorki i piątki, ale w każdy dzień tam się przyda każda ilość miejsc postojowych” – mówi o ulicy Spółdzielczej włodarz.

REKLAMA

Również ulicę Wjazdową czekać będzie spora zmiana –„Ona stanowi naturalny ciąg drogowy z ulicami: Spółdzielczą, Starowarszawską i Targową i ma jeszcze jedną ważną cechę – przy tej ulicy bardzo możliwe, że niebawem rozpocznie się budowa nowych gmachów publicznych, a mianowicie Prokuratury i Sądu. To jest w dalszym tle, ale myśleć trzeba strategicznie i ważne jest by do takich instytucji prowadziła dobra droga” – dodaje burmistrz Obratański.

W 2021 roku ma powstać dokumentacja dotycząca przebudowy tej części miasta, a w  2022 roku powinny rozpocząć się prace przynajmniej na ulicy Spółdzielczej.

Zdjęcia:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAzulejos – portugalskie płytki w aranżacji wnętrz
Następny artykułWielkopolska: Kolejne zakażenia koronawirusem. To rekord!