W tradycyjnym, dożynkowym obrzędzie przekazano i podzielono chleb – nieodłączny symbol dożynek i polskiej gościnności.
Tegorocznymi starostami dożynek zostali Pani Barbara Banaś i Pan Mariusz Misztal.
Pani Barbara pochodzi z miejscowości Cegielnia, gdzie wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 17 ha z czego ok. 6 ha stanowi towarowa uprawa malin i truskawek. Jest mamą trójki dzieci i dumną babcią sześciorga wnucząt. Całokształt gospodarstwa prowadzony jest w sposób ekologiczny. Od 2016 roku współpracują z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, którego studenci odwiedzają gospodarstwo by zapoznać się z doskonale prowadzoną produkcją ekologiczną. W 2023 podpisano też umowę o współpracy z Instytutem w Skierniewicach, gdzie gospodarstwo stanowi charakter demonstracyjny, na którym prowadzone są badania. Pani Barbara to też Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Cegielni.
Pan Mariusz Misztal jest jednym z największych i najprężniej rozwijających się młodych gospodarzy na terenie gminy Ostrówek. Jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej i bydła opasowego. Powierzchnia uprawianego gospodarstwa (wraz z dzierżawionym gruntem) to ok. 300 hektarów. Pan Mariusz jest już trzecią kadencję delegatem Krajowej Izby Rolniczej.
Najpiękniejszy wieniec dożynkowy
Komisja konkursowa oceniła 9 wieńców dożynkowych przygotowanych przez mieszkańców miejscowości: Antoniówka, Cegielnia, Dębica, Jeleń, Kamienowola, Leszkowice, Ostrówek-Kolonia, Tarkawica i Zawada. Wszystkie wieńce prezentowały się wspaniale, ale biorąc pod uwagę wszystkie kryteria komisja wyłoniła zwycięzców.
- I miejsce: Kamienowola
- II miejsce: Ostrówek-Kolonia
- III miejsce: Leszkowice
Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS