A A+ A++

Na Warmii i Mazurach na razie tylko Gołdap posiada status uzdrowiska, ale pretendentów na leczniczą miejscowość jest jeszcze kilku. Wśród nich Miłomłyn położony w sercu Kanału Elbląskiego. To tu łączą się szlaki wodne prowadzące z Elbląga, Ostródy i Iławy. Co sprawia, że to małe miasteczko wyróżnia się uzdrowiskowym klimatem?

To warunki bioklimatyczne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób narządów ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatologicznych oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. W „najzdrowszej” części gminy w pobliżu Jeziora Ilińskiego powstał leśny park uzdrowiskowy, który pomaga w terapii poprzez ruch wśród drzew wydzielających specyficzne lecznicze substancje. To również atrakcja dla zwolenników rekreacji na łonie natury wyposażona w stacje terapeutyczne wraz z zestawami urządzeń siłowni plenerowej. Zielonych terenów w gminie nie brakuje, bo lasy to prawie połowa jej powierzchni. Wśród nich króluje zaś długowieczna sosna o wysokiej jakości drewna. Przed wiekami jej pnie służyły do produkcji masztów okrętowych morskich potęg Europy.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/kanal-elblaski-ze-sluza-milomlyn-638775.jpg
Kanał Elbląski ze śluzą Miłomłyn

Na potrzeby uzdrowiskowej infrastruktury wykorzystano również dawny nasyp kolejowy w poprzek Jeziora Ilińskiego, którego historia sięga XIX w. Ustawiono tu pomosty nawodne, ławki i stojaki dla rowerów oraz oświetlenie solarne. Tak powstała trasa leczenia spacerowego do terenoterapii. Tu leczą nie tylko drzewa, ale również wszechobecna przestrzeń wody, która daje ukojenie oczom. Nieopodal urządzono plażę ze statkiem pirackim dla najmłodszych i boiskiem do gry w piłkę plażową dla amatorów sportu. Już niebawem nowym miejscem uzdrowiskowym w gminie będzie też tężnia solankowa przy ul. Zatokowej.
Miłomłyn jest też idealny do uprawiania turystyki wodnej. W miasteczku funkcjonuje gminna przystań dla jednostek pływających wraz ze slipem, a także Przystań na Wyspie oferująca dodatkowo wynajem sprzętu wodnego, możliwość rozbicia namiotu lub postój kampera, a także organizująca rozmaite wyprawy kajakowe. Wody Kanału Elbląskiego to źródło wciąż nieodkrytych tajemnic i jeszcze mało znanych ciekawostek. Ten, kto wybierze się szlakiem wodnym do Iławy, będzie miał okazję płynąć akweduktem karnickim. To obok śluź i pochylni ewenement w całym systemie Kanału Elbląskiego. Usypano go na Jeziorze Karnickim w taki sposób, że lustro wody znajduje się 2 metry nad poziomem jeziora.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/milomlynskie-lasy-638776.jpg
Miłomłyńskie lasy

Ale Miłomłyn ma do zaoferowania znacznie więcej. Szlaki kajakowe, rowerowe, piesze i spacerowe, wypoczynek w zabytkowym zamku, luksusowym ośrodku wypoczynkowym czy też w domkach letniskowych i kwaterach prywatnych, rejsy statkiem, birdwatching, wędzone szynki, pieczone prosiaki, miody i tradycyjne sery to tylko niektóre propozycje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/lawa-wzmacniajaca-most-na-kanale-elblaskim-638778.jpg
Ława wzmacniająca most na Kanale Elbląskim

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/wiata-w-lesnym-parku-uzdrowiskowym-638779-scaled.jpg
Wiata w Leśnym Parku Uzdrowiskowym

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/magiczny-krag-zboz-w-okolicy-wsi-ligi-638783.jpg
Magiczny krąg zbóż w okolicy wsi Ligi

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/akwedukt-karnicki-nasyp-kanalu-elblaskiego-na-jeziorze-karnickim-638784.jpg
Akwedukt karnicki – nasyp Kanału Elbląskiego na Jeziorze Karnickim

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/07/nasyp-dawnych-torow-kolejowych-na-jeziorze-ilinskim-638785.jpg
Nasyp dawnych torów kolejowych na Jeziorze Ilińskim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypoczynek nad zalewem w Nieliszu pod czujnym okiem policyjnych wodniaków i ratowników WOPR
Następny artykułChcesz poprawić bezpieczeństwo na drodze? Wypełnij formularz