W weekend mogliśmy podziwiać na niebie w Polsce przepiękną zorzę polarną, a dziś szykuje się kolejna atrakcja.
– Czeka nas naprawdę seria fantastycznych widoków – zapowiada na swoim Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny i twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a na FB – „Z głową w gwiazdach”.
ISS Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży nad naszymi głowami od 1998 roku
– Stacja Kosmiczna wygląda jak bardzo jasny punkt (dorównujący blaskiem planecie Wenus!) przemieszczający się w ciągu ok. 6-7 minut przez całe niebo od zachodniego po wschodni horyzont – pisze na Facebooku „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki.
Kiedy i gdzie obserwować ISS Międzynarodową Stację Kosmiczną nad Polską?
Dziś wieczorem i w nocy z 13 na 14 maja będzie można zobaczyć trzy przeloty MSK.
- Czas od 21:11 do 21:17
– Stacja przeleci na południe od naszego kraju (Bałkany, Rumunia, Ukraina), dlatego wypatrywać należy jej nisko nad południowym horyzontem. W centralnej części kraju Stację dostrzeżemy najlepiej o 21:14 na 34° nad południowym horyzontem – informuje Karol Wójcicki.
- Czas od 22:47 do 22:53
– Stacja będzie leciała w osi Wrocław-Łódź-Biała Podlaska. Wszyscy będziemy więc mieli znakomite warunki do obserwacji. Różnica będzie tylko taka, że południe kraju będzie musiało patrzeć na północne niebo, a północ Polski wypatrywać przelotu nad południowym horyzontem. Centrum leży plackiem na ziemi i nie ma opcji, żeby to przegapić – zapowiada twórca FB „Z głową w gwiazdach”.
- Czas od 00:24 – 00:26
– Krótki przelot nisko nad zachodnim horyzontem. Stacja przeleci przez konstelacją Lwa i wejdzie w cień Ziemi, znikając nagle na wysokości ok. 49° nad horyzontem. Fajnie będzie wtedy widać jej nagłą zmianę barwy na intensywnie czerwoną tuż przed zniknięciem! – pisze Wójcicki.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską – relacja LIVE, w internecie
Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie można obserwować na żywo razem z Karolem Wójcickim na jego fanpage. Poniżej szczegóły:
Zobacz, jak wygląda nasza planeta z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – nagranie NASA:
Satelity? Stacja kosmiczna? Dla nich to nie jest atrakcja!
Dla naukowców zajmujących się badaniem nieba widok satelit krążących nad naszymi głowami czy potężnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest atrakcją. Ba. Wręcz przeciwnie. – Te obiekty powodują… zanieczyszczenie nieba – mówi wprost prof. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kiedyś, gdy satelit było mniej, były one uznawane przez badaczy nieba jako coś ciekawego, wyjątkowego. Teraz to się zmieniło. – Na orbitę wysyła się mnóstwo np. satelit komunikacyjnych, które „błyszczą”, przez co niebo jest całe pokrojone śladami tych satelit. To może utrudniać nam pracę – stwierdza prof. Rudawy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS