Do wyboru masz noże z ostrzem stałym bądź też ostrza składane. Każde z nich ma swoje wady i zalety i przyda się w różnych sytuacjach.
Noże z głownią składaną
To bardziej uniwersalny typ, w którym ostrze chowa się w rękojeści, a po rozłożeniu aktywuje się blokada, która uniemożliwia przypadkowe złożenie. Tego typu noże zajmują znacznie mniej miejsca, a dodatkowo nie potrzebujesz specjalnego pokrowca i możesz bezpiecznie przenosić je w plecaku bez obaw, że zniszczą przechowywane przedmioty.
Wyróżniamy dwa rodzaje blokad noży składanych – te, które znajdują się bezpośrednio w rękojeści oraz te, które montuje się w okolicy grzbietu. Każdy z nich różni się nie tylko wygodą użytkowania, ale również wytrzymałością, dlatego w zależności od przewidywanych prac należy wybrać odpowiedni nóż.
Typy blokad noży składanych
Jednym z najbardziej popularnych typów blokad jest liner lock – przemawia za nią prostota konstrukcji, duża wytrzymałość i łatwość w operowaniu. Jedna z płytek bocznych (linerów, stąd nazwa blokady) wyposażona jest w sprężynujące skrzydełko, które po otwarciu odgina się do środka rękojeści blokując ostrze i uniemożliwiając samoczynne złożenie. Odblokowujesz je ręcznie odciągając skrzydełko na swoje poprzednie miejsce. Innym wariantem jest frame lock czyli blokada, w której klinem nie jest cienki liner, ale cała boczna część obudowy.
Innym popularnym modelem jest tzw. bolt czyli blokada, w której przełącznik znajduje się w zewnętrznej części obudowy. Podobnym mechanizmem jest buton lock, który montuje się głównie w sprężynowcach. Wciśnięcie przycisku z boku rękojeści powoduje natychmiastowe wysunięcie się ostrza. Alternatywą będzie blokada tylna, w której dźwignię blokującą umieszcza się na grzbiecie, a w rękojeści wyżłobiono wgłębienie, które pozwala na włożenie tam palca i naciśnięcie tylnej części dźwigni.
Ostrza z głownią stałą
Noże składane mają jeden mankament, którego pozbawione są modele z głownią stałą – trzeba uważać, by nie zanieczyścić mechanizmu i szczeliny, w której “chowa” się ostrze. W przeciwnym wypadku może dojść do osłabienia ostrza i samej blokady, a to może być bardzo niebezpieczne dla użytkownika.
Noże z głownią stałą mogą pochwalić się znacznie większą wytrzymałością niż ostrza składane o tych samych wymiarach. Dzieje się tak z prostego powodu, najsłabszym punktem noży składanych jest blokada utrzymująca ostrze w pozycji otwartej – w przypadku stałej głowni zarówno część ukryta w rękojeści, jak i samo ostrze wykonane są z jednego kawałka stali.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS