A A+ A++

Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki, które mogłoby świętować jubileusz 410-lecia istnienia w Łomży, doczekało się prezentacji swoich dziejów na forum światowym. Stało się tak za przyczyną zgodnej współpracy trójki entuzjastów i absolwentów Szkoły przy ulicy Feliksa Bernatowicza: Jolanty Szabuńko, Teresy Fromelc – Pawelczyk i Mirosława R. Derewońko. Dzięki ich inicjatywie, monografia o Szkole i numery czasopisma „Głos Ucznia” stały się ogólnodostępne.

Na początku roku w Muzeum Północno-Mazowieckim trwały intensywne przygotowania wystawy na temat Marcina Niemczury (1963 – 1983), poety i fotografa, tragicznie zmarłego ucznia z LO w Łomży. Pomysłowość, mnogość tekstów, publikacji i zdjęć oraz staranność ekspozycji, autorstwa fotograf Joanny Klamy, spowodowały, że Mirosław R. Derewońko spotkał się w bibliotece przy ul. Długiej z Teresą Fromelc – Pawelczyk. – Przygotowania do wystawy o Marcinie Niemczurze stały się impulsem do przejrzenia przeze mnie w archiwum wszystkich materiałów, jakie mogły odnosić się do Niego i Szkoły sprzed 40 lat – wspomina Pani Teresa. Jej uwagę zwróciło kilka pożółkłych egzemplarzy periodyku „Głos Ucznia” z przełomu lat 70. i 80., przepisywanych na maszynie do pisania, zilustrowanych ręcznie, powielanych w kilkudziesięciu egzemplarzach na offsecie. Jednak w pamięci odżyły realia sprzed czterech dekad, kiedy była uczennicą – w Szkole ciągle się mówiło o wysokim poziomie „Głosie Ucznia”, redagowanego przez grupę młodzieży, która miała ambicje.

Pomóżcie nam odnaleźć archiwalne numery

Pani Teresa tylko o legendzie „Głosu” słyszała, nie mając żadnego numeru nigdy w rękach. Teraz na dodatek spotkała się z redaktorem naczelnym „Głosu” Mirosławem R. Derewońko, szukającym informacji o przedwcześnie zmarłym, a utalentowanym literacko – poetycko i prozatorsko Koledze. Wynikiem spotkania i wspomnień o Nauczycielach i Szkole okazał się pomysł: ażeby odnaleźć jak najwięcej numerów „Głosu” i zdigitalizować je, przez co staną się dostępne ich twórcom po latach, ale i absolwentom Szkoły oraz każdemu, kogo interesuje życie oświatowe, kulturalne i społeczne w Łomży. Przypomnijmy: w przedwojennym Gimnazjum Męskim działał „Głos Ucznia”, a polonistka LO Aniela Malanowska (1922 – 2015) wznowiła go pod koniec lat 60. „Głos Ucznia” wpisał się w świadomość niejednego pokolenia, dlatego w marcu apelowaliśmy do Czytelniczek i Czytelników Portalu Regionalnego 4lomza.pl: pomóżcie nam odnaleźć archiwalne numery. Największą zasługę w odkryciach relacji z życia LO imienia T. Kościuszki, Łomży i regionu miały bibliotekarki: Dorota Kaja i Dorota Przestrzelska. Bardzo Paniom dziękujemy. Powtarzamy apel, by móc zdigitalizowany zbiór uzupełnić i powiększyć. Dzięki temu, egzemplarze papierowe można udostępnić w Internecie.

https://pbc.biaman.pl/dlibra/results?q=G%C5%82os+Ucznia&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0

https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/71669/edition/69655#structure


  

Wzorowa współpraca Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży z Podlaską Biblioteką Cyfrową w Białymstoku i UwB zaowocowała pomysłem polonistki I LO Jolanty Szabuńko, żeby udostępnić w postaci cyfrowej monografię na temat Szkoły z suplementem i „Zeszyty Historyczne”. Jeżeli macie „Głos Ucznia”, prosimy o wypożyczenie do digitalizacji lub ofiarowanie do zbiorów Muzeum I LO i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Możecie dzwonić: numer 696 145 146. Razem ratujmy, co się da. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPZ CORMAY S.A.: Decyzja Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wywozu przez PZ CORMAY S.A. do Rosji analizatorów hematologicznych
Następny artykułStudenci opanowali Bochnię!