Krzysztof Szczerski nie będzie już szefem gabinetu prezydenta, co nie oznacza zakończenia współpracy z Andrzejem Dudą. Od teraz dotychczasowy minister będzie pełnomocnikiem głowy państwa do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Organ ten ma dysponować silniejszą grupą ekspertów i większymi możliwościami wpływania na politykę zagraniczną.
Powołanie Biura Polityki Międzynarodowej. Dziennikarze komentują
Po ujawnieniu tych informacji w sieci rozgorzała dyskusja, a głos zabrali m.in. dziennikarze. „Jeśli obóz władzy uważa, że MSZ źle pracuje, to powinien je naprawić, a nie budować drugie parę przecznic dalej” – ocenił Michał Szułdrzyński z rp.pl. Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej” stwierdził z kolei, że polityka zagraniczna będzie teraz „rozsmarowana w trzech ośrodkach: MSZ, KPRM i KPRP”. „Ciekawe, czy ten model prędzej się sprawdzi, czy wywoła cichą wojenkę wewnętrzną” – dodał.
twittertwitter
Jacek Czarnecki z Radia Zet zastanawiał się, jak do tej pory wyglądała praca Szczerskiego. „Facet który od 6 lat zajmuje się polityką zagraniczną Prezydenta RP, dopiero dziś stworzy biuro d/s polityki międzynarodowej. To znaczy że do dziś pracował sam? Czy będzie to nowa instytucja na wzór BBN?” – napisał. Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej” ironizował z kolei na temat „sukcesów” polityki zagranicznej obecnej głowy państwa. Wspomniał o komentowaniu wydarzeń po angielsku, staniu przy biurku prezydenta USA czy omawianiu „problemów z kupnem żarówek w UE”. „Dlatego cieszę się, że powstanie Biuro Polityki Międzynarodowej, które będzie wykorzystywać ten potencjał” – dodał.
Biuro Polityki Międzynarodowej – czym ma się zajmować?
– Od dzisiaj zaczynamy ten projekt – dyplomatycznego BBN – realizować. Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura, a Prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny – powiedział 4 stycznia prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Szczerski podkreślił, że Biuro Polityki Międzynarodowej będzie współpracowało z premierem oraz szefem MSZ. Ma zająć się również m.in. podsumowaniem ostatnich pięciu lat, „w ciągu których Prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy”.
Minister wyjaśnił także, jak ma wyglądać to w praktyce. Kancelaria premiera ma być główną instytucją obsługującą urząd prezydenta. W jej ramach funkcjonować będą dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji Prezydenta RP, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej.
Czytaj też:
Zmiany w ministerstwie po fuzji. Dwóch wiceministrów poza resortem Czarnka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS