A A+ A++

Wnioski w sprawie nadania nazw ulic skierowali do rady miasta mieszkańcy Kartuz. Dotyczą one nadania nazw Świętego Jana Pawła II, Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Marii Szymichowskiej, łączniczki Armii Krajowej, pochodzącej z pobliskiego Mezowa. Wnioski w sprawie zmian nazw ulic zaopiniowali pozytywnie radni z komisji petycji, skarg i wniosków. 

Wzgórze Wolności na pamiątkę niepodległości

Przeciwny zmianom jest zastępca burmistrza Kartuz. Tłumaczy, że ulica, która miałby nosić imię Jana Pawła II, to odcinek drogi Wzgórze Wolności, między ulicą Chmieleńską a placem św. Brunona.

 – Wzgórze Wolności to nazwa historyczna, do której mieszkańcy są przyzwyczajeni – mówi Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza Kartuz. – Pomysł, by dzielić tę ulicę, wydaje się nieszczególnie uzasadniony. Na wydzielonym odcinku znajduje się szkoła podstawowa. Wprowadzenie nowej nazwy wiązałoby się z koniecznością zmiany na pieczątkach i dokumentach i generowałoby niepotrzebne koszty. Przy tej ulicy znajduje się również park imienia Jana Pawła II, postać papieża-Polaka została więc odpowiednio uhonorowana.

Ulica Wzgórze Wolności w czasach, gdy Kartuzy znajdowały się pod zaborem pruskim, nazywała się Spitzbergstrasse. Obecna nazwa została nadana po wkroczeniu do miasta wojska polskiego w 1920 r., na pamiątkę odzyskania niepodległości. Historyczna jest również nazwa ul. Kolejowej.

Problem pojawia się również przy proponowanej zmianie fragmentu ul. Kolejowej na Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na odcinku pomiędzy Rondem Kartuzów a skrzyżowaniem z ul. 3 Maja. W tym miejscu, pod adresem Dworzec 1, znajduje się kartuski dworzec kolejowy.

– Proponowana zmiana objęłaby również budynek dworca – wyjaśnia zastępca burmistrza. – Przeciwni temu są sami mieszkańcy. Podczas konsultacji społecznych w 2018 r. padła propozycja, by ul. Kolejowa nosiła nazwę prymasa Wyszyńskiego, ale ten pomysł poparła wówczas jedna osoba.

Ostatnia propozycja dotyczy drogi, która do tej pory nie miała nazwy. Imię pochodzącej z Kaszub łączniczki AK otrzymałaby mało reprezentacyjny odcinek obwodnicy Kartuz, biegnący równolegle do ul. Węglowej i sąsiadujący z terenami leśnymi i dawnym składowiskiem odpadów. 

Fragment ulicy Wzgórze Wolności w Kartuzach Fragment ulicy Wzgórze Wolności w Kartuzach

“Kaszubi, trzymajcie z Bogiem” 

“Express Kaszubski” cytuje wniosek mieszkańca, który proponuje, by imieniem św. Jana Pawła II nazwać fragment obecnej ul. Wzgórze Wolności – od placu Brunona do skrzyżowania z ul. Chmieleńską.

“Byłoby to spięcie >>klamrą<< placu założycieli klasztoru kartuzów z Kolegiatą poklasztorną i małym parkiem im. Jana Pawła ll na tzw. cmentarzu dolnym (przy kolegiacie) (…). Odwagi Wam życzę, bo nie ma Kaszeb bez Polonii, a bez Polści Kaszeb. JP ll już w Gdyni w 1987r. wołał: Kaszubi trwajcie w swojej tożsamości. Byłem tam i odebrałem to bardzo wzniośle, jako Pomorzanin z dziada-pradziada. Trzymajcie z Bogiem jak w minionych wiekach-zaborowych (…)” – czytamy we wniosku.

Radni z Kartuz będą głosować w sprawie nowych nazw ulic podczas najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 27 stycznia.

– Wszystkie trzy wnioski dotyczą nadania nowych nazw, a nie zmiany już istniejących – mówi Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach. – Wniosek dotyczący nadania imienia Świętego Jana Pawła II dotyczy odcinka ulicy łączącego się ze Wzgórzem Wolności, który do tej pory nie miał nazwy. Podobnie jest z ul. Kolejową, która została przebudowana, powstała nowa droga i tego fragmentu dotyczy planowana nowa nazwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczerski: Filary współpracy Polski i USA są ponadpartyjne
Następny artykułPożyczki online – jak uzyskać?