A A+ A++

Senator PiS Marek Martynowski złożył wniosek ws. zmiany sposobu przeprowadzenia obrad, dyskusji i głosowania. Zgodnie z wnioskiem, niemożliwe byłoby uczestniczenie w obradach zdalnie. Senatorowie odrzucili wniosek.

Jednocześnie szef klubu senackiego KO Leszek Czarnobaj zaproponował, aby jeszcze we wtorek tak zmienić regulamin Senatu, żeby nie było wątpliwości, czy taki sposób procedowania i głosowania w Senacie jest zgodny z regulaminem. Wątpliwości w tej sprawie zgłaszali senatorowie PiS.

Aby mogła się zebrać komisja regulaminowa, ogłoszono przerwę do godz. 13:30.

ZOBACZ: “Plan Bosaka”. Odpowiedź Konfederacji na Tarczę Antykryzysową

Wątpliwa data 10 maja

Ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego Sejm uchwalił 6 kwietnia. W poniedziałek ustawą zajmowały się trzy połączone komisje senackie: ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego, które zarekomendowały Senatowi odrzucenie jej w całości. Jak poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon, głosowanie nad ustawą dotyczącą wyborów korespondencyjnych odbędzie się w środę.

ZOBACZ: “Spadają szanse na wybory 10 maja”. Karczewski podał najbardziej prawdopodobny termin

Jeśli Senat zdecyduje o odrzuceniu ustawy lub zaproponuje do niej poprawki, trafi ona ponownie do Sejmu. Według harmonogramu obrad Sejmu posłowie mają głosować nad ustawą w środę po południu. Głosowania w Sejmie zaplanowano również na czwartek rano.

– Spadają szanse, by wybory odbyły się 10 maja. Najbardziej prawdopodobnym terminem jest 23 maja, ale mogą się one odbyć również 17 maja – powiedział w “Graffiti” wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak mówił, rząd nie bierze pod uwagę przyspieszonych wyborów parlamentarnych. – Chcemy zakończyć maraton wyborczy w Polsce – dodał.

Program “Ciąża Plus”

Senat będzie również pracować nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą program “Ciąża Plus”. Nowelizacja ma zapewnić bezpłatny dostęp do leków kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, położną podstawowej opieki zdrowotnej lub położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, do momentu zakończenia ciąży.

ZOBACZ: “Drogi mogą się rozejść”. Wicerzecznik PiS o ultimatum dla Porozumienia

Senat prawdopodobnie zajmie się również tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Rządową nowelizację niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarczę antykryzysową 3.0) Sejm przyjął w czwartek. Zakłada ona m.in., że spłatę kredytów studenckich będzie można wstrzymać na pół roku, a osoby ubiegające się o stopień lub tytuł naukowy w trybie sprzed Konstytucji dla Nauki dostaną na to więcej czasu.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

msl/zdr/ PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKogo on chciał tym rozśmieszyć? Tusk chwali się “żartem” i zrównuje Polskę z Białorusią
Następny artykułApel do polityków Zjednoczonej Prawicy