A A+ A++

Kardiolodzy wszczepili pacjentowi rozrusznik serca z najnowocześniejszym typem stymulacji. Dzięki temu zabiegowi pacjent uniknął uszkodzenia serca.

Wyjątkowość tego zabiegu polegała na tym, że lekarze wszczepili pacjentowi rozrusznik serca z najbardziej nowoczesnym typem stymulacji, gdyż była to stymulacja układu umożliwiającego wytwarzanie i przewodzenie impulsów elektrycznych generujących fizjologiczne skurcze przedsionków i komór.

Do tej pory wszczepialiśmy elektrodę najczęściej do koniuszka prawej komory, a teraz właśnie do tego układu, do lewej odnogi pęczka Hisa. Powoduje to, że impuls w sercu rozchodzi się najbardziej fizjologiczną z możliwych dróg. Pacjent odczuwa olbrzymie korzyści: nie ma objawów kardiomiopatii postymulacyjnej, która występowała u chorych po implantacjach zwykłych rozruszników serca – tłumaczy dr Anna Szajerska-Kurasiewicz ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Stymulacja serca bywa konieczna, gdy zwolnienie pracy tego ważnego organu następuje w wyniku chorób układu krążenia. Najgroźniejsze dla pacjentów są utraty przytomności i zasłabnięcia z racji tego, że stanowią realne zagrożenie urazami i są niebezpieczne dla życia. Z kolei kardiomiopatie stanowią grupę zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji.

Jestem przekonana, że nasz pacjent już wkrótce będzie mógł powrócić do swojej aktywności życiowej, cieszyć się dużo lepszą formą i po prostu lepiej funkcjonować każdego dnia – podsumowała dr Anna Szajerska – Kurasiewicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiebezpieczne miejsca w Gliwicach. Yanosik i policja ostrzegają
Następny artykułTrudności współczesnej rodziny. Webinarium dla rodziców i nauczycieli