Za nami premiera “Gladiatora 2” w kinach, a tymczasem z Anglii napłynęły wieści dotyczące zaprezentowania unikatowej figurki gladiatora – secutora na specjalnej wystawie. Dlaczego znaleziony w rzece Tyne maleńki, odlany ze stopu miedzi gladiator jest tak wyjątkowy?
Podczas nurkowania w rzece w Anglii dwóch nurków natknęło się na ciekawy artefakt. Odnaleźli bardzo dobrze zachowaną figurkę przedstawiającą gladiatora. Obiekt trafił w ręce ekspertów.
Szeroko zakrojone badania pozwoliły ustalić, iż jest to liczący ok. 2 tys. lat artefakt z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Zdaniem specjalistów ten unikatowy obiekt stanowił niegdyś ozdobną rękojeść noża.
Rzadką rzymską rękojeść noża odlaną w kształcie gladiatora odkryto w 1997 r. w okolicy ruin rzymskiego miasta Corbridge na Wale Hadriana w hrabstwie Northumberland. Niewielkich rozmiarów figurka, która przez wiele lat leżała w rzece Tyne, przedstawia zdaniem ekspertów gladiatora – secutora, posługującego się ciężką tarczą. Wkrótce unikatowy obiekt trafi na specjalną wystawę.
Zabytek znaleziony w rzece to prawdopodobnie forma pamiątki dotycząca konkretnego gladiatora, ponieważ figurka jest leworęczna. Badacze podają, że także ten aspekt figurki jest dość niezwykły, bo choć zdarzało się, że niewolnicy byli specjalnie szkoleni do walki lewą ręką, to jednocześnie leworęczność uznawano za pechową.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS