Na wakacyjnych wyjazdach, szczególnie w kurortach, można skorzystać z usługi malowania wzorów na skórze. Z takiej oferty szczególnie chętnie korzystają dzieci, które chcą mieć “tatuaż na chwilę”. Główny Inspektor Sanitarny uczula, by zwracać uwagę na skład substancji, stosowanych do malowania skóry. Mogą zawierać bowiem szkodliwe związki.
Produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.
Skład henny musi być znany
Decydując się na zrobienie takiej ozdoby, dokładnie przeczytaj etykietę, która znajduje się na produkcie – zwraca uwagę GIS w swoim komunikacie. Radzi, by szczególnie przyjrzeć się kilku elementom. Należy dokładnie przeczytać skład produktu. Powinien być poprzedzony słowem „Ingredients” i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej. Następnie należy zwrócić uwagę na zawarte w preparacie do malowania skóry barwniki – w produktach do wykonania tatuaży zmywalnych mogą być stosowane wyłącznie barwniki dopuszczone do stosowania w produktach kosmetycznych. Barwniki wymienione w składzie są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891. Ważna jest informacja o osobie odpowiedzialnej. Etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej (np. producenta, importera, dystrybutora).
Sprawdź, czy w hennie nie ma PPD
Składnikiem zakazanym w produktach do malowania na skórze jest p-fenylenodiamina (PPD). W produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna. Może być używana jedynie w produktach do farbowania włosów.
Alergia po hennie i tatuażu zmywalnym
Jeśli po użyciu produktu do malowania skóry pojawi się reakcja niepożądana, należy skonsultować się z lekarzem, by zalecił odpowiednie postępowanie, mające na celu zmniejszenie reakcji alergicznej. Natomiast jeżeli po użyciu produktu kosmetycznego wystąpiło ciężkie działanie niepożądane, należy zgłosić je do Instytutu Medycyny Pracy. Można zgłosić ciężkie działanie niepożądane jako: konsument (użytkownik końcowy), podmiot wykonujący działalność leczniczą, osoba wykonująca zawód medyczny w takim podmiocie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS