A A+ A++

03.03.2021r. 10:28

W wielu miastach w kraju m.in. we Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie czy Sosnowcu odnotowano w środę złą i bardzo złą jakość powietrza – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
Według danych GIOŚ pochodzących z pomiarów przeprowadzonych w godzinach 8-9 najgorzej jest na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Zła i bardzo zła jakość powietrza występuje obecnie m.in. w takich miastach jak Wrocław, Wałbrzych, Radomsko, Częstochowa, Kraków, Kędzierzyn-Koźle, Sosnowiec, Katowice, Zabrze, Zawiercie czy Nowa Ruda.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 ug/m3. Natomiast zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść od 110,1 do 150 ug/m3. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 ug/m3.

W związku z tym służby zalecają unikanie przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPróbna matura z języka polskiego. Tematy wypracowań
Następny artykułPROGNOZA POGODY NA 4.03.2021