A A+ A++

Właściciele i zarządcy budynków, czy lokali mieszkalnych i niemieszkalnych mieli obowiązek złożenia do końca czerwca br. deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjnosci Budynków, w której opisano liczbę i rodzaj źródeł ciepła oraz rodzaj używanych paliw. Po wprowadzeniu dodatku osłonowego oraz dotaku węglowego sporo osób zdecydowało się na zmianę w swoich oświadczeniach. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał w tej sprawie komunikat.

Czytamy w nim: “Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

Co więcej na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają –– osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

To oznacza, że każdy kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – Dz. U. poz. 719 z późn. zm. Kontrola

ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.”

s/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 błędów, które popełniasz pod prysznicem. Są szkodliwe dla skóry
Następny artykułPrzedstawiciele Jastrzębskiego Węgla awansowali do 1/8 finału Mistrzostw Świata