Zaapelowała też o ich jak najszybszy montaż oraz przekazała, że złożyła do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację w tej sprawie.
Podczas poniedziałkowej konferencji posłanka Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) zwróciła uwagę, że Południowa Obwodnica Warszawy to bardzo ważny element, jeśli chodzi o komunikację w stolicy, a mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od lat domagają się instalacji filtrów na wyrzutniach spalin wybudowanych na krańcach tunelu POW. W sprawie filtrów podpisywali m.in. liczne petycje oraz składali wnioski o ich montaż.
“Te filtry zostały im przez ministra Adamczyka w 2017 roku obiecane. Natomiast przez Patryka Jakiego w kampanii było powiedziane, że filtry te powstaną. Obietnic się dotrzymuje, dlatego teraz, kiedy słyszymy, że znowu przez Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA niejako kwestionowane są te obietnice, ponieważ znowu odsyła się do badania zasadności powstania filtrów w tunelu POW, to jest to naprawdę skandaliczne” – powiedziała Gill-Piątek.
Poinformowała również, że w związku z tym wysłała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelacje z prośbą o przyspieszenie zamontowania filtrów na POW. “Te filtry muszą powstać równolegle z budowaną trasą (…) Już w tej chwili widzimy, że powstanie POW powoduje zwiększony ruch (…). Zdrowie mieszkańców jest priorytetem” – mówiła Gill-Piątek.
Reklama
Jak dodała, w kolejnej interpelacji zwróciła się do ministra Adamczyka z prośbą o rozwiązanie sprawy budowy przejścia dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej przy skrzyżowaniu z POW, o którego przywrócenie od lat walczą mieszkańcy i samorządowcy.
Jak stwierdził obecny na konferencji radny Dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk (Polska 2050/Otwarty Ursynów), wydawało się, że montaż filtrów to “sprawa ponad podziałami politycznymi”, ale mieszkańcy wciąż w tej kwestii mają obawy. “Jeśli wyniki badań będą wskazywały, że jest potrzeba instalacji filtrów, wówczas najwcześniej będą one mogły być zamontowane w 2023 roku. Filtry powinny być zamontowane jak najwcześniej bez zbytecznej zwłoki. Ceną jest zdrowie mieszkańców Ursynowa i Wilanowa” – podkreślił radny.
Przypomniał też, że 10 organizacji społeczno-politycznych z Ursynowa i Wilanowa zawarło lokalny pakt, żądając instalacji filtrów na wyrzutniach spalin.
Pod koniec grudnia GDDKiA poinformowała, że ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy, który wykona pomiar jakości powietrza w okolicach tunelu biegnącego pod warszawskim Ursynowem. Pomiar będzie prowadzony pomiędzy węzłem Puławska a węzłem Warszawa Wilanów. Efektem końcowym będzie opracowanie wyników tych pomiarów i sporządzenie analizy porealizacyjnej.
Zadaniem wykonawcy będzie zebranie danych z rejonu tzw. wyrzutni spalin dotyczących stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.
Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia wyników pomiarów powietrza i wykonania analizy porealizacyjnej po oddaniu do użytku ursynowskiego odcinka pomiędzy węzłami Puławska a Warszawa Wilanów w terminie ok. 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Termin składania ofert w przetargu to 3 luty 2021 r. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest wiosną 2021 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS