A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze


Gabaryty Kabotaz 002Bez właściwych dokumentów przewozowych i zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych, za długie, za wysokie i za szerokie – tak przewoźnik z Niemiec transportował potężne elementy wiatraków. Kolumnę pojazdów zatrzymali lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. 8 zestawów, którymi wykonywano niezgodny z unijnymi przepisami przewóz kabotażowy, nie pojedzie dalej. Przewoźnicy naruszyli przepisy chroniące krajowy rynek transportowy oraz infrastrukturę drogową.

W nocy z środy na czwartek (10-11 lutego) na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej ITD zatrzymali do kontroli ciężarówki przewożące elementy wiatraków. Zestawy należały do niemieckiej firmy transportowej (były zarejestrowane w Niemczech).

Największe zestawy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości.
W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że ciężarówki załadowano w Głogowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.
Po kontroli dokumentów i przesłuchaniu kierowców inspektorzy stwierdzili, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy. Wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski, z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju. Przewoźnik naruszył jednak unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych.

WIDEO
[embedded content]
Na tym jednak nie koniec. Kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia te były jednak wydane na inne podmioty niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. W tej sytuacji inspektorzy nie mogli uznać zezwoleń. Mieli też zastrzeżenia do prawidłowości oznakowania dwóch pojazdów pilotujących nienormatywne ciężarówki.
Nieprawidłowe transporty wiatraków wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne. Inspektorzy stwierdzili naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł. Z uwagi na ograniczenia ustawowe ostateczna wysokość kar będzie niższa.
Ta interwencja potwierdza, że Inspekcja Transportu Drogowego systematycznie dba o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji w przewozach i chroni polski rynek transportowy przed nielegalnymi praktykami stosowanymi przez zagranicznych przewoźników.

FOTORELACJA


kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: GITD/


 Na podstawie informacji prasowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakochani – do kina!
Następny artykułKrajobraz po Klingenthal. Statystyczny i niestatystyczny