Ogromna góra lodowa A68a ma obecnie 150 km długości i 48 km szerokości. Od momentu jej oderwania się od szelfu lodowego Larsen C w 2017 roku, pokonała około 1400 km, przemierzając obszar znany jako “aleja gór lodowych”. Według najnowszych informacji A68a znajduje się 500 km od Georgii Południowej.
– Jest naprawdę ogromna i jest największą górą lodową na Oceanie Południowym – powiedziała dr Sue Cook, glacjolog z Australian Antarctic Program Partnership.
Cook w rozmowie z “The Guardian” przyznała, że góra lodowa podąża szlakiem, który już wcześniej przemierzały podobne obiekty. Jednak jej ostateczny los jest trudny do przewidzenia. Wynika to m.in. z kształtu A68a, ale też prądów wodnych czy zmieniających się wzorców pogodowych. Góra lodowa może się rozpaść lub osiąść na mieliźnie.
Średnia grubość dryfującej góry lodowej to 200 metrów. Naukowcy uważają, że to niewiele, dzięki czemu A68a z łatwością może przedostać się w pobliże Georgii Południowej, zanim osiądzie na mieliźnie. Wielu ekspertów obawia się tego scenariusza. Profesor Geraint Tarling z British Antarctic Survey, w rozmowie z BBC powiedział, że jest zaniepokojony potencjalnym wpływem góry lodowej na terytorium należące do Wielkiej Brytanii. Chodzi przede wszystkim o niszczenie miejsc, w którym lądowe drapieżniki mogą żerować oraz szlaków, którymi udają się na polowanie.
Tarling zaznaczył, że ekosystem może się z czasem regenerować, chociaż istnieje ryzyko, że góra lodowa przetrwa w tym obszarze nawet dekadę.
– To miałoby bardzo duże znaczenie nie tylko dla ekosystemu Georgii Południowej, ale także dla jej gospodarki – podkreślił.
Zdaniem ekspertów oderwanie się góry lodowej o wielkości A68a od szelfu lodowego nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak jednak zaznacza Sue Cook – dzieje się to w regionie, w którym zachodzi wiele zmian.
Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS