A A+ A++

Giganci umieją w podatki. Dla przykładu Tesla nie płaciła federalnego podatku dochodowego w ciągu pięciu lat, a w tym czasie kierownictwu zarobiło 2,5 miliarda dolarów. Ba, firma nawet otrzymała zwrot pieniędzy w wysokości 1 miliona dolarów.

Jeśli lewicowe środowiska potrzebują kolejnego przykładu na to, że należy dodatkowo opodatkować bogatych i największe firmy (w tym z sektora Big Tech), to niewątpliwie ten jest wzorcowy. Badanie wykazało, że w latach 2018–2022 aż 35 dużych amerykańskich firm zapłaciło swoim pięciu najwyższym menedżerom więcej niż dochodowe podatki federalne, które uiścili – podaje „The Guardian”. Ustalenia, które pochodzą z Instytutu Studiów Politycznych i organizacji Americans for Tax Fairness, pokazują też najbardziej skrajny przypadek: Teslę.

Tesla nie płaciła federalnego podatku dochodowego w ciągu pięciu lat, a w tym czasie kierownictwu zarobiło 2,5 miliarda dolarów.

Firma Elona Muska zarobiła w ciągu tych pięciu lat 4,4 miliarda dolarów, a swoim menedżerom przekazała 2,5 miliarda dolarów. Mimo to Tesla nie tylko nie zapłaciła żadnych podatków federalnych, ale otrzymała od rządu zwrot w wysokości 1 miliona dolarów. Sam Musk jest drugą najbogatszą osobą na świecie, a na początku marca „Forbes” podał, że jego majątek netto wynosił 207,9 miliarda dolarów.

Tesla jest jedną z 35 firm, które w tym okresie zapłaciły niższy federalny podatek dochodowy niż wypłaty swoich pięciu najwyższych menedżerów. W sumie dyrektorzy tych firm zgarnęli przez te lata 9,5 miliarda dolarów, podczas gdy łącznie te same firmy otrzymały od rządu 1,8 miliarda dolarów. Osiemnaście z tych firm odnotowało zyski netto w ciągu pięciu lat, ale nie zapłaciło ani centa federalnego podatku dochodowego (wszyscy oprócz jednego otrzymali zwrot pieniędzy).

W badaniu obok Tesli wymieniono inne popularne firmy, takie jak T-Mobile, Netflix, Ford Motor i Match Group. T-Mobile zarobił 17,9 miliarda dolarów, wypłacił kierownictwu 675 milionów dolarów i otrzymał 80 milionów dolarów zwrotu. Operator komórkowy wydał niesamowitą sumę pieniędzy na lobbowanie w Kongresie na rzecz ulg podatkowych, przeznaczając na ten cel 9 milionów dolarów tylko w 2022 roku. Netflix rzeczywiście płacił pewne podatki, ale 236 milionów dolarów stanowiło zaledwie 1,6 procent jego 15,1 miliarda dolarów zarobków – i nieco ponad jedną trzecią tego, co płaciło pięciu topowym menedżerom. Ustawowa stawka federalnego podatku dochodowego w USA wynosi 21 procent, więc jak widać, coś tu jest nie tak. 

Sytuacja w Polsce i innych krajach wygląda podobnie, bo firmy te najczęściej płacą podatki w tzw. rajach podatkowych lub krajach, z którymi mają podpisane bardzo korzystne umowy podatkowe (jak. np. Irlandia, która jest europejską siedzibą Meta, Apple, TikToka czy Twittera).





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTa choroba może cię unieruchomić. Pierwszy objaw zauważysz na palcu u stopy
Następny artykułPowiat Augustowski wzmacnia cyberbezpieczeństwo dzięki europejskiemu grantowi