A A+ A++

Od kilku lat normą jest, że procesory Intela dzielą się na te, które możemy poddać overclockingowi i undervoltingowi oraz na te, w których tego zrobić nie możemy. Natomiast po drugiej stronie barykady, AMD przeważnie zapewniało dostęp do odpowiednich funkcji, dlatego może dziwić ruch Gigabyte, które postanowiło je zablokować dla niektórych płyt głównych z chipsetami B650 i B550. Podajemy listę modeli, na które warto uważać przy zakupie.

Gigabyte blokuje overclocking i zmianę parametrów PBO dla płyt głównych z chipsetami B650 i B550, wbrew oficjalnej specyfikacji AMD. Podajemy listę konkretnych modeli, na które warto uważać podczas zakupu. Brawo Gigabyte, tak trzymać, zadowoleni klienci na pewno tego nie zapomną.

Gigabyte blokuje overclocking na niektórych płytach głównych z chipsetami B650 i B550 dla procesorów AMD Ryzen [1]

Płyty główne Gigabyte już wkrótce ze wsparciem dla modułów pamięci o pojemności 64 GB. Wystarczy aktualizacja BIOS-u

Gigabyte fabrycznie zablokowało możliwość overclockingu i manipulacji parametrami PBO dla płyt głównych z chipsetami B650 dla podstawek AM5 i B550 dla socket-ów AM4. Zdaje się to przeczyć oficjalnym informacjom, które są podawane przez AMD dla ich procesorów Ryzen. Dodatkowo sytuacja wydaje się na tyle dziwna, że Gigabyte to jedyna firma, która jak dotąd zdecydowała się na taki krok. Warto dodać, że takie ograniczenia uniemożliwiają nie tylko pobicie zegarów jednostki CPU, ale również coraz bardziej popularny, a czasami nawet niezbędny undervolting, co z pewnością nie spodoba się bardziej doświadczonym użytkownikom.

Gigabyte blokuje overclocking na niektórych płytach głównych z chipsetami B650 i B550 dla procesorów AMD Ryzen [2]

ASRock B650 Steel Legend WiFi – nowy wariant płyty głównej z dobrą specyfikacją skierowany do oszczędniejszych graczy

Na chwilę obecną Gigabyte oficjalnie nie skomentowało sprawy, jednakże dzięki użytkownikowi portalu X (Twitter) pod nazwą 326powah, możemy dowiedzieć się, że OC zostało wyłączone dla poniższych płyt głównych ze względów sprzętowych i marketingowych. Po prawdzie mówimy tutaj jedynie o kilku podstawowych modelach, które najczęściej będą użytkowane z podstawowymi ustawieniami, choć pewien niesmak pozostaje. Poniżej lista płyt głównych, w których została zastosowana blokada, a sama decyzja ma wszelkie szansezająć pierwsze miejsce w plebiscycie na najgorszy ruch w sektorze hardware. Gratulujemy.

Źródło: Gigabyte, X (@326powah)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAutorowi wulgarnych napisów na murze Kościoła Pokoju grozi do 10 lat więzienia
Następny artykułCzy warto zaparkować samochód na parkingu przy lotnisku?