Uznała tak Izba Dyscyplinarna SN w decyzji, dla której przyjęto formę postanowienia. Ogłoszenie odbyło się bez udziału Romana Giertycha, który został wcześniej ukarany karą porządkową w wysokości 3 tys. zł, oraz bez obecności publiczności (z wyjątkiem przedstawicieli mediów obecnych na sali), która rzekomo przeszkadzała w rozpoznaniu sprawy.
Swoboda wypowiedzi
Sprawa, którą zajmowała się ID SN, dotyczyła wielu wypowiedzi znanego adwokata z 2016 r. i 2017 r. na temat prokuratorskiego zaangażowania w sprawę wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, w tym decyzji o ekshumacji ofiar. Dotknięty nimi poczuł się prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Skierował wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Giertycha. Wszczęto je zatem, lecz wkrótce umorzono, gdyż rzecznik dyscyplinarny nie dostrzegł przewinienia. Adwokacki sąd dyscyplinarny, który rozpoznawał sprawę wskutek zaskarżenia decyzji przez prokuratora, również nie dopatrzył się przewinienia po stronie adwokata. W grudniu 2018 r. kasację od postanowienia adwokackiego sądu dyscyplinarnego (pierwszej instancji) wniósł prokurator generalny. I właśnie ona była przedmiotem wczorajszej analizy.
Sprawa była nietypowa, gdyż Izba Dyscyplinarna SN, zgodnie z ostatnim orzecznictwem SN, nie jest sądem (tak m.in. SN w wyroku z 5 grudnia 2019 r., sygn. III PO 7/18). Wydawane przez nią decyzje nie mają więc przymiotu orzeczeń sądowych. Z tego względu obecny na sali rozpraw Roman Giertych tytułował zasiadających za stołem sędziowskim „panami” oraz nie wstawał w sytuacjach, w których przyjęło się, że zgromadzeni na sali sądowej stoją. Między innymi za to (a także za treść przemówienia Giertycha wygłoszonego jako uzasadnienie wniosku formalnego) skład orzekający ukarał prawnika karą porządkową. Giertychowi uniemożliwiono zajęcie stanowiska w sprawie oraz wysłuchanie ustnych motywów rozstrzygnięcia.
W tych zaś Adam Tomczyński, zajmujący stanowisko orzecznicze w ID SN, wskazywał, że Izba Dyscyplinarna jest wolna od nacisków politycznych. Dowodem na to ma być choćby to, że decyzja w formie postanowienia jest korzystna dla Giertycha, zaś niekorzystna dla składając … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS