Piątek nie uratował przeciętnego tygodnia na GPW, wręcz przeciwnie, przy okazji rozliczania kontraktów (tzw. dzień trzech wiedźm), inwestorzy z Książęcej byli świadkami wyraźnej korekty na WIG20.
Spadkiem o 1 proc. zakończył piątkową sesję WIG20. To przeważyło na obrazie tygodnia, który indeks zakończył niewiele większym spadkiem. Na początku września WIG20 wyraźnie wyhamował i ostatnie dwa tygodnie zamiast pod znakiem bicia lokalnych maksimów, stoją pod znakiem korekty.
Warto dodać, że nastroje na WIG20 zaczęły się psuć dopiero po 15:00, wcześniej również przeważała czerwień, spadki były jednak kosmetyczne. Popołudniowa słabość może być z jednej strony wiązana z wyraźnie spadkowym początkiem sesji na Wall Street, ale i z kalendarzem. Dziś dzień trzech wiedźm, a więc trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, który zazwyczaj przynosi podwyższoną zmienność, szczególnie w końcówce handlu. Ma to związek z rozliczaniem kontraktów terminowych.
Czerwień dominowała też na innych głównych indeksach GPW. WIG stracił 0,8 proc., sWIG80 0,6 proc., a mWIG40 0,3 proc. Obroty na szerokim rynku sięgnęły 2,2 mld zł. Tak świetny wynik można również wiązać z dniem trzech wiedźm.
Najsłabszym ogniwem w WIG20 okazał się Polsat, który stracił 2,5 proc. Solidny ciężar dla indeksu stanowiły także taniejące o ponad 2 proc. akcje banków PKO i Pekao. Bliski granicy 2 proc. był także KGHM, który pogłębił tym samym wczorajszą przecenę. Co ciekawe towarzyszka wczorajszych mocnych spadków, czyli JSW, dziś akurat była liderem wzrostów w WIG20 – zyskała 2,9 proc. O ponad 2 proc. w górę poszło także Allegro. Jednak zdecydowana większość firm w indeksie (16) zanotowała spadek, co przeważyło na końcowym wyniku WIG20.
Na szerokim rynku mocne wzrosty notował Bowim (+8,2 proc.). Po sesji firma zaprezentowała raport, jednak już wcześniej było wiadome, że będzie on mocny. Spółka korzysta na stalowej hossy.
Z kolei po wczorajszej sesji raport przedstawiła Enea. Choć początkowa reakcja inwestorów była neutralna, to ostatecznie Enea straciła dziś 4,2 proc. Zarząd podtrzymuje, że jej EBITDA w tym roku może być nieco niższa niż w 2020 roku. Enea będzie także wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych. Byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc.
Po wynikach taniała także sama GPW, ale tylko o 1 proc. Grupa GPW w drugim kwartale 2021 roku wypracowała 45,2 mln zł zysku netto, o 4 proc. więcej niż przed rokiem – poinformowała giełda w raporcie. Wynik jest zbliżony do szacunków spółki z początku września.
Adam Torchała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS