A A+ A++

Gięcie blachy jest ważnym elementem wielu procesów produkcyjnych. Umożliwia tworzenie różnorodnych elementów i konstrukcji – w tym tych spełniających najwyższe standardy jakości. Na czym jednak polega? Jakie maszyny są wykorzystywane do gięcia blach? W jakich sektorach gospodarki ta technologia ma największe znaczenie? Najważniejsze zagadnienia związane z gięciem blach omawiamy poniżej.

Czym jest gięcie blach i jak się je wykonuje?

Technologia gięcia blachy pozwala na precyzyjne formowanie materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu przy zachowaniu wymiary poprzeczne arkusza. Cały proces można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest przygotowanie materiału. Obejmuje on oczyszczenie, wygładzenie i wycięcie blachy na odpowiednią wielkość i kształt. Kolejny krok to gięcie sprężyste, w którym blacha jest poddawana kontrolowanemu naciskowi. W tym etapie nacisk nie powinien przekraczać granicy sprężystości materiału. W rezultacie blacha tymczasowo odkształca się, ale może powrócić do swojego pierwotnego kształtu po usunięciu nacisku.

close-up of a robotic arm, with a laser head, cutting metal sheets into small stenciled plates

Do zapobiegnięcia temu zjawisku konieczne jest gięcie plastyczne, w którym przekracza się granicę sprężystości materiału. To prowadzi do trwałego odkształcenia blachy, która nie odzyskuje swojego pierwotnego kształtu po usunięciu nacisku. Po uzyskaniu pożądanego kształtu lub kąta gięcia, przeprowadza się etap dotłaczania, który nadaje blachom ostateczną formę wraz z detalami. Dla procesu gięcia blachy duże znaczenie ma też kontrola jakości. Po zakończeniu wszystkich etapów produkcji operator powinien dokładnie sprawdzić, czy uzyskane produkty spełniają wszystkie wymagania i są zgodne z obowiązującymi standardami jakości.

Najważniejsze zastosowania gięcia blach

Jednym z czynników, które w największym stopniu wpłynęły na szerokie rozpowszechnienie technologii seryjnego odkształcania metali jest jej wszechstronność. Elementy produkowane z jej użyciem znajdują zastosowanie w różnych branżach. Są to m.in. rynny, arkusze blachy do pokryć dachowych czy elementy wykończeniowe dla budownictwa. Gięcie blachy jest też ważnym etapem produkcji obudów i elementów różnego rodzaju urządzeń AGD – np. lodówek, pralek czy kuchenek.

Metal Press Brake, Servo Bending Machine

Zaginanie blach jest poza tym ważne dla szeroko pojętej branży transportowej. Pozwala szybko i precyzyjnie wykonywać elementy samochodów, samolotów lub jednostek pływających. Oprócz tego wyprodukowane poprzez gięcie blach części stosowane są w sektorze petrochemicznym, w którym służą do składowania i transportu produktów produktów przetwórstwa ropy naftowej. Na tym oczywiście zastosowania tej technologii się nie kończą – gięte blachy stosowane są np. w urządzeniach elektronicznych, grzejnikach, sprzęcie sportowym i wielu innych artykułach.

Seryjne kształtowanie metali i inne metody obróbki

Do produkcji wspomnianych elementów wykorzystuje się nie tylko technologię gięcia blach. By wytworzyć detale o wymaganych parametrach i formach, należy użyć również innych metod. Zaliczają się do nich między innymi cięcie laserem, kucie, frezowanie lub toczenie. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego (CNC) można uzyskać powtarzalność efektów, pełną precyzję oraz dużą wydajność produkcji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikacja trolejbusowa w Tychach dziś świętuje 41 lat
Następny artykułSuplementacja w sporcie. Które suplementy są skuteczne?