Naukowcy z University of Oregon i Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu pierwszy raz w historii tak dokładnie przeanalizowali dane zebrane przez ostatnie lata na terenie Yellowstone. Dodatkowo posłużyli się zaawansowaną animacją komputerową, z pomocą której mogli zajrzeć do wnętrza tego superwulkanu i poznać największe skrywane przez niego tajemnice.
Ostatni raz wulkan był aktywny ok. 70 tysięcy lat temu i wielu wulkanologów uważa, że ponowna jego erupcja na niewyobrażalną skalę jest nieunikniona i może nastąpić lada moment. Uzasadniają swoje obawy coraz częściej występującymi, nawet całymi seriami, wstrząsami sejsmicznymi w całym rejonie Yellowstone.
Najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma Geophysical Research Letters, pokazują, że od piekła wulkanu dzieli nas tylko bardzo cienka warstwa skorupy ziemskiej, w niektórych miejscach o grubości mniejszej niż 12 kilometrów.
Poniżej tej granicy, która zwana jest progiem środkowo-skorupowym, od 20 do 45 kilometrów poniżej powierzchni ziemi, znajdują się niewyobrażalne pokłady magmy. Obserwacje fal sejsmicznych oraz źródeł uwalniania z gejzerów i szczelin dwutlenku węgla czy helu pozwoliły na stworzenie dokładnej mapy podpowierzchniowych kieszeni wypełnionych magmą.
Chociaż najnowsze odkrycie geologów daje nam wyobrażenie o strukturze wewnęt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS