Noc Geografii na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się 23 kwietnia w ramach międzynarodowej inicjatywy GeoNight (Night of Geography).
– To święto geografii oraz okazja do promocji badań geograficznych. GeoNight to wydarzenie stosunkowo młode, w tym roku odbywa się dopiero jego piąta edycja, ale już zyskało charakter globalny. Na UŚ Noc Geografii odbywa się po raz pierwszy, nie jest to jednak pierwsza popularnonaukowa impreza geograficzna, którą organizujemy. Od 2013 r. zawsze w kwietniu otwieraliśmy drzwi wydziału dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli, by razem z nimi świętować Dzień Geografa – mówi dr Marta Chmielewska z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, koordynatorka Nocy Geografii.
W programie Nocy Geografii zaplanowano popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy, z których będzie można się dowiedzieć m.in., czym zajmują się dzisiaj geografowie, jakich nowoczesnych narzędzi używają w pracy oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania.
Drony, balon i radary
– Myślą przewodnią tegorocznej nocy jest monitoring środowiska przyrodniczego. Będziemy mówić o dronach, balonie uniwersyteckim Ulka, radarach meteorologicznych, skaningu laserowym oraz geograficznych systemach informacyjnych – mówi dr Artur Widawski z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, drugi z koordynatorów Nocy Geografii.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakich narzędzi używają geografowie do rekonstrukcji klimatu Arktyki oraz Górnego Śląska, a jakich do badań krajobrazowych i monitorowania pandemii. Poznają tajemnice kartografii i dendrochronologii, zajrzą do wnętrza burzy oraz odbędą wirtualne podróże dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia czy na dach sosnowieckiej Żylety, najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UŚ.
Transmisja na żywo
Wydarzenie ma charakter otwarty. Będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube UŚ oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.
Już 22 kwietnia zaplanowano wydarzenia poprzedzające Noc Geografii: sesję wykładową z okazji obchodów Dnia Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą. Ogłoszone zostaną również wyniki dwóch konkursów: fotograficznego pt. „Nieoczywisty świat geografii” oraz „Infografika w geografii” na najlepszą wizualizację danych lub zjawisk geograficznych.
Program Nocy Geografii jest dostępny na stronie Wydziału Nauk Przyrodniczych us.edu.pl/wydzial/wnp oraz na fanpage’u wydziału na Facebooku.
Patronem Nocy Geografii jest „Gazeta Wyborcza”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS