A A+ A++

W Starostwie Powiatowym i Muzeum Geodezji i Kartografii odbyło się XII geodezyjne spotkanie opłatkowo–noworoczne.

– Jest mi niezwykle przyjemnie, że przyjmuję tak wspaniałych gości w Opatowie, przedstawicieli różnych instytucji, wykładowców uczelni technicznych zajmujących się geodezją w kraju, przedstawicieli administracji publicznej – zwrócił się do gości starosta Tomasz Staniek. – Gromadzi nas pasja, wspólna idea. Jesteście osobami, które tworzą i kulturę, i historię, osobami, które jednoczą się we wspólnych zainteresowaniach. Jesteście artystami w swoich dziedzinach.

 Tomasz Staniek przypomniał, że w ubiegłym roku powiat dwa razy gościł geodetów z całej Polski. Starosta bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach, dostrzega wagę tego zawodu. Podziękował swoim pracownikom i współpracownikom, radnym, którzy wspierają go w tych działaniach. Podkreślił zasługi geodety powiatowego, kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Mieniem, Mirosława Roszczypały, który zorganizował Muzeum Geodezji i Kartografii stanowiące pamiątkę na pokolenia.  

Starosta zastanawiał się, jak przeciętnego turystę zainteresować geodezją, upowszechniać tę wiedzę. Poprosił artystę Adama Hanuszkiewicza, by pomógł w tych działaniach. – Przed tygodniem byłem tutaj ze swoim 19-letnim synem, który od razu zainteresował się geodezją – wyznał starosta. – Chce przyjść tu z kolegami. Myślimy o budowie wieży triangulacyjnej, by porównać, jak dawniej i jak dzisiaj wygląda technika geodezyjna. Jestem już pasjonatem geodezji. Opatów zawsze stoi dla was otworem. Na nowy rok życzę samych dobrych pomiarów.

Starostwo Powiatowe realizując projekt , „Droga do Muzeum” podpisało szereg umów i porozumień z wyższymi uczelniami technicznymi, Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Świętokrzyską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

W noworocznym spotkaniu uczestniczyło wielu znamienitych gości z całego kraju, specjalistów w tej niezwykle intrygującej dziedzinie nauki, jaką jest geodezja. Z prelekcją wystąpił prodziekan do spraw studenckich Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Pachuta.

Po części oficjalnej goście udali się do Muzeum Geodezji i Kartografii, gdzie mogli podziwiać jedyne w kraju eksponaty geodezyjne. Dziś geodezja jako nauka jest nam bliższa, jednak nadal ma w sobie wiele do odkrycia. Muzeum w Opatowie jest miejscem,  które pozwoli na zgłębianie tej intrygującej dziedziny nauki.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i administracji publicznej, członkowie Zarządu Powiatu Opatowskiego oraz radni, a także przedstawiciele gmin, dyrektorzy szkół, kierownicy placówek powiatowych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele ze Zbigniewem Nogalem, harcerze, duchowni, ks. dr. Michał Spociński, ks. Marek Bieniasz oraz ks. kanonik Jerzy Rybusiński. W uroczystym kolędowaniu udział wzięli chórzyści z chóru św. Marcina pod opieką Zdzisława Staniszewskiego.

Organizatorami spotkania byli: starosta Tomasz Staniek, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie, Janusz Wójcik, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych ,,Geocentrum”, Mirosław Roszczypała. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarki z Luzina trzecie na turnieju w Lęborku
Następny artykułProtesty w Paryżu. Strażacy sami się podpalili