Do udziału w grze miejskiej, warsztatach jogi i zajęciach profilaktyki uzależnień zaprasza Fundacja Międzynarodowe Centrum Szczęśliwych Ludzi – Mandala.
Gra terenowa jest jednym z punktów realizowanego przez Fundację projektu pt. “Myślę i czuję! Rozpoznaję i rozumiem – siebie i otaczający mnie świat…”. Jego celem jest m.in. aktywizacja mieszkańców Torunia w zakresie turystyki i krajoznawstwa oraz promocja zdrowego, aktywnego stylu życia, w harmonii ze sobą i otoczeniem.
Na toruńskim lewobrzeżu zostało ukrytych dziesięć skrytek – “keszy” związanych ze szlakiem św. Jakuba. Każda z nich zawiera dziennik (tzw. logbook), łamigłówki i upominek. Zadaniem uczestników gry jest odnalezienie wszystkich skrytek i zapisanie swojego imienia w “Dziennikach zdobywcy”. Zdobywca może w zamian zabrać upominek (i pamiętać, by pozostawić coś w zamian!).
– Skrytki będą dostępne w okresie sierpień – wrzesień 2023 r. Mapa do pobrania w z FB Fundacji Międzynarodowe Centrum Szczęśliwych Ludzi – Mandala oraz z toruńskich bibliotek, punktów usługowych i sklepów na lewobrzeżu. Dostępna jest także w punktach Toruńskiego Centrum Usług Społecznych – zapowiada Julianna Kublicka z Fundacji Międzynarodowe Centrum Szczęśliwych Ludzi- Mandala.
Przejdź do postu na profilu facebookowym Fundacji Mandala
We wrześniu odbędzie się cykl spotkań poświęconych rekreacji ruchowej i zdrowiu, w tym:
- 6 spotkań poświęconych praktyce jogi (hatha joga, vinyasa, yin joga)
- 3 spotkania poświęcone treningom animal flow (łączących w sobie elementy jogi, gimnastyki oraz capoeiry. U podstaw leży naśladownictwo ruchów zwierząt, poszczególne elementy treningu łączy się w sekwencje tworzące tak zwane „flow”. Dzięki poruszaniu się głównie przy ziemi (ale w wielu płaszczyznach), trening daje większą świadomość pracy z ciałem oraz płynnego ruchu. Praktyka animal flow to wzrost siły i mocy, większa elastyczność, mobilność i lepsza kondycja.
- 3 spotkania poświęcone treningom capoeiry (brazylijska gra kopnięć i uników, w której formy ruchu są rytmiczne, akrobatyczne i skupione na zestrojeniu). Zajęcia prowadzone w formie nauki podstawnego sposobu poruszania, nauki rytmu przy wygrywaniu melodii na instrumentach etnicznych: berimbau, atabaque, pandeiro. Capoeira uczy wzajemnego szacunku, odkrywania słabych stron bez zadawania bólu.
We wrześniu zaplanowane są także:
- Wyprawa łodzią flisacką do zamku w Złotorii, połączona z warsztatami dzikiej kuchni. Młodzież podczas rejsu pozna ciekawostki związane z historią miasta i jego średniowieczną zabudową. Dowie się, jakie znaczenie miał niegdyś transport drogą wodną i zapozna się z flisackim fachem. Rejs będzie także doskonała sposobnością do tego, by pogłębić wiedzę na temat walorów przyrodniczych wiślanego ekosystemu – poznać lokalnie występującą florę i faunę.
- Wycieczka tramwajem turystycznym przez Bydgoskie Przedmieście, połączona z warsztatami zdobienia pierników. Jadąc półotwartym pojazdem, uczestnicy poznają historię toruńskiego piernikarstwa okraszoną legendami, w anturażu secesyjnej zabudowy, eklektycznych, szachulcowych willi i kamienic XIX-wiecznego osiedla.
- Warsztaty z psychoterapeutką pt. “O odnajdywaniu się …”, których celem będzie profilaktyka uzależnień. Adresatami spotkania są rodzice chcący wzmocnić swoje kompetencje w zakresie wspomagania nastolatków w walce z uzależnianiami od substancji psychoaktywnych i behawioralnymi. Podczas zajęć poszerzą wiedzę na temat komunikacji asertywnej i empatycznej. Warsztat połączony będzie ze wspólnym posiłkiem przy ognisku i treningiem autogennym Schultza, stosowanym w leczeniu nerwic i zaburzeniach psychosomatycznych, nadpobudliwości)
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w ramach działań wspierających profilaktykę uzależnień.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS