A A+ A++

Liczba wyświetleń: 213

Ponad 70% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, ale znaczna jej część nie nadaje się do picia, a odsalanie jest trudne do skalowania. Naukowcy stworzyli model hipotetycznego systemu, który może wychwytywać parę wodną nad powierzchnią oceanu i skraplać ją w świeżą wodę pitną na dużą skalę. Zasadniczo jest to naturalny obieg wody, ale para jest kierowana tam, gdzie jest potrzebna. Średnia wydajność jednej instalacji to 50 miliardów litrów świeżej wody rocznie.

Przewiduje się, że niedobór wody będzie się pogłębiał, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że tereny suche stają się jeszcze bardziej suche. Oceany, które zawierają ponad 96% całej wody na Ziemi, mają ogromny potencjał, ale ich odsalanie jest złożonym, kosztownym i toksycznym procesem.

Sama natura wymyśliła już skuteczny system odsalania – Słońce nieustannie podgrzewa powierzchnię oceanu i odparowuje z niego wodę, która zamienia się w deszcz. W ramach nowego badania naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) opracowali metodę potencjalnej eksploatacji tego zasobu.

Zespół naukowców zasugerował, że kilka kilometrów od linii brzegowej można zbudować struktury, aby wychwytywać powietrze nad powierzchnią oceanu. Powietrze bogate w parę wodną można następnie odesłać na ziemię i skondensować w innej jednostce. Powstała świeża woda może być wykorzystywana do picia, rolnictwa i innych obszarów. Cały system, zgodnie z koncepcją naukowców, będzie zasilany energią z morskich farm wiatrowych i lądowych paneli słonecznych.

Naukowcy przyjrzeli się czternastu miastom na całym świecie, w tym Abu Zabi, Rzymowi, Los Angeles i Barcelonie, i przeanalizowali, ile wody można wydobyć w oparciu o morską atmosferę w tych miejscach. Aby to zrobić, konieczne jest wzniesienie konstrukcji do przechwytywania powietrza o wysokości 100 metrów i szerokości 210 metrów. W rzeczywistości jest to gigantyczna pułapka parowa.

Na podstawie swoich modeli naukowcy odkryli, że urządzenia te mogą generować od 37,6 do 78,3 miliardów litrów wody rocznie, w zależności od warunków panujących na miejscu. Naukowcy obliczyli, ile urządzeń byłoby potrzebnych do zaopatrzenia w wodę mieszkańców każdego miasta, opierając się na szacunkowym zużyciu 300 litrów wody na osobę dziennie. Okazało się, że tylko 10 takich obiektów może wytworzyć wystarczającą ilość wody, aby obsłużyć miasto, tj. jeden zapewni świeżą wodę ok. 500 tys. osób, 10 obiektów – 5 mln osób.

Zdaniem naukowców rozwiązanie zasadniczo działa jak naturalny obieg wody, z tą różnicą, że para jest kierowana tam, gdzie jest potrzebna. Prognozy klimatyczne pokazują, że przepływ pary w oceanie będzie się zwiększał z czasem, dostarczając jeszcze więcej świeżej wody. Pomysł będzie więc możliwy do zrealizowania w obliczu zmian klimatycznych. Na razie decyzja naukowców pozostaje hipotetyczna, ale jest to ważny obszar do dalszych badań.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1

TAGI: Woda

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO Witce, co chciała być stolemką
Następny artykułGracje 2022: Klaudia z ZS Nr 3 – ZDJĘCIA