A A+ A++


Nękanie telefoniczne jest formą prześladowania. Powoduje u ofiary strach, niepokój emocjonalny, irytację, a w skrajnych przypadkach nawet depresję. Stalking to forma przemocy, którą regulują przepisy art. 190 kodeksu karnego. Jeśli nękanie przez telefon wzbudza uzasadnione poczucie zagrożenia i narusza prywatność, warto zgłosić nękanie telefoniczne. Jak może ono wyglądać i co zrobić, jeśli jesteś ofiarą?

Czym jest nękanie telefoniczne?

Za nękanie przez telefon uznać zarówno nękanie za pomocą poczty głosowej, połączeń telefonicznych, jak i wiadomości tekstowych. Zgodnie z polskimi przepisami taki czyn jest uznawany za stalking, czyli uporczywe nękanie lub prześladowanie. Więcej informacji o podstawach prawnych znajdziesz w ustawie o Prawie telekomunikacji, Rozporządzeniu w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych, w Kodeksie karnym i w Rozporządzeniu o ochronie danych (RODO).

Nękanie przez telefon – powody uciążliwych telefonów

Nękanie bez wiedzy o abonencie

Czy wiesz, że możliwe jest ponowne wykorzystywanie nieużywanych numerów telefonów? Sieci telefoniczne mogą przydzielić użytkownikom numery np. po firmie, które już są udostępnione w różnych miejscach. Powoduje to, że nowy abonent sieci stale otrzymuje niechciane połączenia. W takiej sytuacji należy zgłosić problemy do swojego dostawy usług telekomunikacyjnych. Najlepiej przygotować pisemny dokument, w którym zażąda się bezpłatnej zmiany numeru. Zdarza się też, że w firmie numer telefonu jest przekazywany z osoby na osobę. W takim przypadku konieczne jest zgłoszenie swojemu pracodawcy, że jest się nękanym przez telefon.

Nękanie na tle psychicznym

Często stalking prowadzi osoba chora psychicznie, dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Nękanie przez telefon może być formą zemsty, potrzebą sprawienia przykrości, formą ukarania itd. Każdy z motywów osoby prześladującej jest jednak zły i może doprowadzić do osłabienia poczucia bezpieczeństwa osoby prześladowanej, odczuwania lęku i strachu, a także powodować traumy. Jeśli ktoś wydzwania do Ciebie grożąc, nie czekaj i wezwij policję.

Nękanie przez marketingowców

Jednymi z najczęściej denerwujących połączeń są telefony od konsultantów, którzy dzwonią w celach marketingowych. Jeśli czujesz się nękany przez nieznane numery telefonów, które widzisz na wyświetlaczu o różnych porach dnia, z różnych miejscowości itd. warto skontaktować się z dostawcą usług telekomunikacyjnych i z firmą, od której pochodzą połączenia i wycofać zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Nękanie przez boty

Coraz częściej firmy wykorzystują do nawiązania kontaktu tzw. boty. Nie są to prawdziwe, żywe osoby, które wykonują połączenia, a nagrane wiadomości. Jeśli po odebraniu telefonu stale słyszysz nagrany głos, który namawia do oddzwonienia, poczekania na konsultanta lub kupienia czegoś, zgłoś numer do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Obecnie używanie automatycznych systemów telekomunikacyjnych bez wyraźnej zgody abonenta komórkowego jest niedozwolone.

Gdzie zgłosić nękanie przez telefon?

Jeśli jesteś nękany przez telefon, możesz to zgłosić w kilku miejscach.

  1. Jeśli nękanie ma miejsce przez telefon służbowy, zgłoś to swojemu pracodawcy.
  2. Jeśli nękanie ma miejsce przez Twój telefon osobisty, skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym lub lokalnym organem ścigania.
  3. Jeśli nie wiesz, do kogo zadzwonić, skontaktuj się z organizacją, która pomaga ofiarom przestępstw związanych z prześladowaniem.

Pomoc w przypadku uporczywego nękania przez telefon

Uporczywe nękanie przez telefon należy zgłosić do organów postępowania przygotowawczego. Zwykle jest to policja, która prowadzi poszczególne czynności dochodzenia, ale sprawę można też zgłosić do prokuratury, która będzie nadzorować daną sprawę.

Jeśli jesteś ofiarą prześladowania warto, aby wszelkie Twoje wątpliwości związane z tym problemem rozwiał polecany przez nas adwokat ze Szczecina. Może okazać się, że warto wytoczyć sprawę w sądzie o nękanie telefoniczne. Pomoc prawna adwokata w sprawach o stalking jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala skupić się na sobie, a nie na formalnościach. Złe doświadczenia wymagają odpowiedniego zadbania o własne zdrowie psychiczne, dlatego warto zatroszczyć się o siebie, a sprawę powierzyć profesjonalistom.

Co grozi za nękanie telefoniczne?

Według przepisów kodeksu karnego nękanie przez telefon to przestępstwo za które grozi kara pozbawienia wolności od trzech do dziewięciu lat. Karę za nękanie telefoniczne reguluje art. 190a kodeksu karnego, który odnosi się także do innych form nękania. Zgodnie z przepisami za stalking sąd może orzec kary, którymi mogą być:

  • kara pozbawienia wolności, ale zawieszona warunkowo,
  • ograniczenie wolności i np. obowiązek wykonywania pracy na cele społeczne i/lub potrącanie od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
  • kary mieszane,
  • grzywny.

Kara wymierzona przez sąd powinna uwzględniać wiele okoliczności. Wśród nich wiele miejsca poświęca się na motywy osoby prześladującej i jego zachowanie w sądzie.

Artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoseł Lewicy Marek Rutka z Pomorza został członkiem Rady Mediów Narodowych
Następny artykułPolska i Hiszpania zgodne ws. gazu.”Zrobimy wszystko,aby…”