A A+ A++

Pod koniec grudnia ruszył Narodowy Program Szczepień. Pierwsze dawki, czyli tzw. etap zero, są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. To m.in. medycy, pracownicy sektora ochrony zdrowia: domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w lecznicach, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 

– W ubiegłym tygodniu zaszczepiliśmy 150 osób, w tym tygodniu mamy 900 dawek. W naszym szpitalu zainteresowanie szczepieniami jest duże – ok. 60 proc. pracowników wyraziło chęć zaszczepienia – mówi Marta Laska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy, który jako pierwszy w mieście rozpoczął akcję szczepień.

Koronawirus. 55 punktów szczepień w Bydgoszczy

15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia na koronawirusa, które rozpoczną się po zaszczepieniu chętnych z grupy zero. Proces ten podzielono na etapy. 

W pierwszym szczepionkę będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe i nauczyciele.

Później przyjdzie czas na osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W samej Bydgoszczy szczepionkę będzie można otrzymać w 55 punktach, m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza, Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką czy w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym. Możliwość szczepienia oferować będą też bydgoskie przychodnie: NZOZ Wielospecjalistyczna Przychodnia “Bartodzieje”, Przychodnia na Szwederowie, “Wilczak”, “Romet”, “Nad Wisłą”, “Ikar”, “Ogrody”, “Osowa”, “Akademicka”, “Gdańska”, “Jachcice”, “Tatrzańska” czy NZOZ “Przychodnia Doktor”. 

Szczepienia będą wykonywane również w Centrum Medycznym Luxmed, Gizińscy czy Vitalabo. Pełną listę miejsc, gdzie będzie można się zaszczepić, znajdziemy TUTAJ.

Powszechne szczepienia przeciwko COVID-19

W etapie trzecim realizowane będą szczepienia dla pozostałej części chętnych. Zapisy na szczepionkę na koronawirusa będą się odbywać za pośrednictwem czterech kanałów: specjalnej infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, u lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio w punkcie szczepień. O miejscu i terminie szczepienia pacjent zostanie poinformowany SMS-em.

Podczas wizyty w punkcie szczepień najpierw zostanie wykonane wstępne badanie kwalifikujące do podania szczepionki. Po 21 dniach należy przyjąć drugą dawkę. Dokładny termin zostanie ustalony podczas pierwszej wizyty.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHiszpańska spółka kolejowa rozwinie sieć punktów ładowania aut z napędem elektrycznym
Następny artykułOrszak Kolęd odbędzie się w Sokółce