W styczniu tego roku w stolicy stopa bezrobocia wynosiła 1,5 procent. Pomimo że nie jest to wynik najlepszy w kraju (w Poznaniu była ona niższa o 0,5 punktu procentowego), to warszawiacy mogą cieszyć się jednym z najstabilniejszych i najszybciej rosnących rynków pracy
Pod względem specyfiki rynku pracy Warszawa różni się od innych miejscowości województwa mazowieckiego oraz reszty kraju. Jako stolica skupia oddziały największych firm z całego świata, które często poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników. Wpływa to również na wysokość wynagrodzeń. Na początku 2023 roku przeciętna pensja w Warszawie była wyższa 437 złotych niż w innych miejscowościach Mazowsza.
Obecność zagranicznych przedsiębiorstw oraz wysoko rozwinięty sektor technologiczny kształtują też specyficzną strukturę zatrudnienia. Poza specjalistami zatrudnionymi w IT jest też wielu pracowników biurowych. Warszawa ma też bardzo wysoki odsetek pracowników przemysłu – zarówno wykwalifikowanych, jak i robotników.
Jak wskazuje portal money.pl, ostatnie miesiące na warszawskim rynku pracy były czasem pewnej stagnacji, co można było zauważyć poprzez spadek liczby ofert pracy. Jak jednak wynika z ostatnich statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w stołecznym Powiatowym Urzędzie Pracy w lutym po raz pierwszy od kilku miesięcy opublikowano więcej ogłoszeń niż w poprzednim.
„Różnicę w stosunku do poprzedniego roku widać również w liczbie nowych inwestycji światowych gigantów. Dotyczy to przede wszystkim wspomnianej branży IT. W Warszawie powstaje właśnie centrum technologiczne Netflixa, będące drugim – po regionalnym biurze na Europę Środkowo-Wschodnią – oddziałem tej korporacji w stolicy naszego kraju. Pracę w nim znajdą przede wszystkim software developerzy. Kolejna duża inwestycja to centrum IT BNP Paribas.” – donosi portal.
Jednak oferty pracy w stolicy są skierowane nie tylko do programistów i pozostałych specjalistów z sektorach technologicznego. Branże, które zmagają się z niedoborami pracowników to przede wszystkim opieka medyczna (lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, opiekunowie i asystenci stomatologiczni), edukacja (nauczyciele i wychowawcy przedszkolni) i przemysł (inżynierzy, spawacze, monterzy, pakowacze i pracownicy obsługujący linie produkcyjne). Jest również duże zapotrzebowanie na inżynierów i pracowników budowlanych – m.in. murarzy, zbrojarzy, monterów (zwłaszcza z doświadczeniem w fotowoltaice) oraz wykończeniowców.
„To rzecz jasna nie wszystko, bo Warszawa pod względem liczby ofert bije właściwie wszystkie rekordy. Niezależnie od twoich kwalifikacji i upodobań, w stolicy na pewno znajdziesz ofertę idealną dla siebie. Mimo przejściowych problemów, sytuacja pracowników jest naprawdę korzystna, a nowe inwestycje wciąż pozwalają patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.” – dodaje money.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS