A A+ A++

Kilkuletnie samochody używane sprowadzane z zagranicy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Chociaż wiele z nich trafia do Polski z Niemiec, to coraz częściej krajem, z którego importuje się auta, jest także Holandia. Sprowadzony pojazd wymaga zarejestrowania. Zastanawiasz się, czy jest to duży problem i jak dokładnie przebiega ten proces? Podpowiadamy i wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane.

Zakup samochodu w Holandii i jego wyrejestrowanie

Rejestracja auta z Holandii nie jest trudnym zadaniem. Należy jedynie postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Pierwszym krokiem jest wyrejestrowanie samochodu w Holandii. Odbywa się to w odpowiednim organie, a dokładniej w Urzędzie Państwowej Służby Ruchu Drogowego (RDW). Można także załatwić formalności w jednym z oddziałów RDW znajdujących się w Zoetermeer i Veendam. Można tego dokonać na dwa sposoby – z pomocą:

●       aktualnego właściciela pojazdu w Holandii,

●       firmy, która ma stosowne uprawnienia.

W urzędzie konieczne jest okazanie umowy kupna-sprzedaży lub faktury oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Po wyrejestrowaniu samochodu w Holandii można zająć się jego transportem do kraju oraz rejestracją w Polsce.

Rejestracja samochodu z Holandii w kraju

Sprowadzony z zagranicy samochód należy zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce zarejestrować do 30 dni. Te liczy się od momentu, w którym przekroczył granicę. Zgodnie z informacjami, które znajdziesz na stronie https://www.ubezpieczenie.com.pl, rejestracja odbywa się w miejscu zamieszkania nowego właściciela. Jeżeli więc właściciel mieszka np. w Tomaszowie Lubelskim, to musi zgłosić auto do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym tego miasta.

Ważnym krokiem niezbędnym do rejestracji samochodu jest wypełnienie deklaracji podatkowej AKC-US. Obowiązek ten spoczywa na nowym właścicielu i ma on na to 14 dni. Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mogą dokonać opłaty bezpośrednio w urzędzie celnym lub też wpłacić określoną kwotę na konto Urzędu Skarbowego. Trzecią możliwością jest wykonanie płatności za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Nabywca samochodu musi samodzielnie obliczyć stawkę akcyzy, która zależy od pojemności silnika. Zgodnie z wytycznymi wynosi ona:

●       3,1% dla pojazdów o pojemności do 2000 cm3,

●       18,6% dla samochodów powyżej pojemności 2000 cm3.

Dla samochodów hybrydowych stawki akcyzowe są znacznie niższe i wynoszą:

●       9,3% dla pełnej hybrydy oraz tzw. miękkiej hybrydy o pojemności powyżej 2000 cm3, ale nie większej niż 3500 cm3,

●       1,55% dla pełnej hybrydy oraz tzw. miękkiej hybrydy o pojemności do 2000 cm3.

Co jeszcze jest niezbędne do zarejestrowania samochodu sprowadzonego z Holandii?

Rejestracja samochodu z Holandii wymaga przetłumaczenia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży. Nie można tego zrobić samodzielnie, ważna będzie więc pomoc tłumacza przysięgłego. Nowy właściciel ma także obowiązek wykonania badania technicznego na terenie kraju. Dzięki niemu można potwierdzić stan techniczny auta, dopuszczając go tym samym do ruchu po drogach krajowych.

Grafika: freepik.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ війні в Україні настав переламний момент, який веде до її закінчення – прогноз таролога
Następny artykułАкадемія Путіна готує 6 тис. «фахівців» для окупаційних адміністрацій