A A+ A++

Gdzie w Powiecie Niżańskim znaleźć miejsca, w których można pozostawić dary dla potrzebujących obywateli Ukrainy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom obywateli Ukrainy, podczas toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą, na terenie Powiatu Niżańskiego od kilku dni różne organizacje i podmioty, prężnie przeprowadzają zbiórki pomocowe.

Zbierane są m.in.: żywność, ale tylko długoterminowa jak makaron, ryż, konserwy, itp. oraz śpiwory, koce, środki higieny osobistej, takie jak: pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki i apteczki oraz woda.

Prosimy Mieszkańców Naszego Powiatu o dokonywanie rozważnych zakupów i przekazywanie pomocy rzeczowej tak, aby każda inicjatywa niosła pomoc i była koordynowana według istniejących na tę chwilę potrzeb.

Ponadto Mieszkańcy proszeni są o nieprzekazywanie żywności z krótką datą przydatności, z uwagi na szybkie psucie się produktów i niemożliwość ich spożycia.

Poniżej wykaz miejsc, w których na dzień dzisiejszy prowadzone są zbiórki rzeczowe.

Gmina Nisko:

• RCEZ w Nisku wraz ze Starostwem Powiatowym w Nisku organizują zbiórkę na najpotrzebniejsze rzeczy, tj. butle gazowe turystyczne, generatory prądotwórcze, koce i koce termiczne, śpiwory, karimaty, ręczniki papierowe i frotowe, pampersy, artykuły higieniczne, artykuły medyczne: plastry w sprayu, bandaże, opatrunki, gazy, środki odkażające, termosy, czajniki elektryczne i powerbanki – artykuły można składać w Internacie RCEZ – 7 dni w tygodniu,

• LO Nisko – zbiórka środków higienicznych, środków opatrunkowych i żywności – zbiórka potrwa do 1 marca 2022 r., godz. 7.30 – 13.00,

• Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, ul. Kościuszki 9, Nisko – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 15.00 do 20.00,

• Kawiarnia „Kafka Cafe”, ul. Plac Wolności 1, Nisko – w godzinach pracy Kawiarni,

• Restauracja „Paleta Smaków”, ul. Mickiewicza 1, Nisko – w godzinach pracy restauracji,

• Restauracja „Mr. Blues”, ul. Plac Wolności 8, Nisko – w godzinach pracy restauracji.

Gmina Rudnik nad Sanem:

• Dom Dziecka w Rudniku nad Sanem – zbiórka środków higienicznych, środków opatrunkowych i żywności. Zbiórka potrwa do 1 marca 2022 r., godz. 7.30 – 13.00,

• SOSW w Rudniku nad Sanem – Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat”, Szkolny Klub Wolontariusza i Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku. Zbiórka potrwa do wtorku 1 marca 2022 r. do godz. 15.00,

• Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem – zbiórka potrwa do wtorku 1 marca 2022 r.,

• HEJS, ul. Stróżańska 67c, Rudnik nad Sanem (pon. – pt., godz. 8.00 – 15.30).

Gmina Ulanów:

• Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ulanowie – sekretariat.

Gmina Krzeszów:

• Pizzeria „Siódemka” w Krzeszowie.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zbiórek i ich miejsc prosimy o kontakt z urzędami Gmin na terenie Powiatu Niżańskiego.

Również w związku z pojawiającymi się sygnałami o transporcie uchodźców z granicy na własną rękę, bez zapewnienia miejsca pobytu, apelujemy, o niepodejmowanie takich działań. Każdy uchodźca przybywający na teren Rzeczpospolitej Polskiej tuż po przekroczeniu granicy może skorzystać z pomocy, która jest zorganizowana przez uprawnione do tego instytucje.

Przypominamy, że jeśli obywatel Ukrainy nie ma zapewnionego miejsca pobytu w Polsce powinien udać się do „Punktu Recepcyjnego”, w którym otrzyma:

– więcej informacji na temat pobytu w Polsce,

– ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek,

– tymczasowe zakwaterowanie w Polsce.

Województwa podkarpackie i lubelskie pełnią rolę recepcyjną, a nie lokacyjną dla uchodźców. Miejsca tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy są wyznaczone w ościennych województwach.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób wspierają i dzielą się wszystkim z potrzebującymi obywatelami Ukrainy, którzy znaleźli się w tak trudnej dla nich sytuacji spowodowanej wojną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułP. Szymański: „Nas już nie stać na następny wrzesień 1939”. Wojna Polski z Iranem (cz. 4)
Następny artykułWarszawa udostępnia kolejne miejsca dla uchodźców z Ukrainy