Zgodnie z zapowiedziami od 15 stycznia do szczepienia będą mogli się zgłaszać pacjenci zakwalifikowani do tzw. I grupy. Należą do niej – zgodnie z Narodowym Programem Szczepień – pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (w pierwszej mają być szczepieni najstarsze), służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.
Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli pierwszego miliona Polaków pracujących w ochronie zdrowia. To personel medyczny, pracownicy DPS i MOPS, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.
Proces rejestracji szczepień dla grupy I ma się rozpocząć 15 stycznia. Zostanie – jak informuje rząd – podzielony na dwie sfery: szczepienia indywidualnego, gdzie pacjent sam zgłasza się do rejestracji, oraz zbiorowego, gdzie NFZ będzie zapraszał do udziału w programie zainteresowane podmioty. W celu umówienia wizyty pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii 989, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Osobom, które miałyby problem z dotarciem na szczepienie, mają w tym pomóc strażacy.
Gdzie się szczepić w Częstochowie?
Na rządowych stronach dotyczących epidemii koronawirusa można znaleźć listę podmiotów, w których prowadzone będą szczepienia. Według obecnych danych w całej Polsce ma funkcjonować 7517 zespołów szczepiennych i 6027 punktów medycznych. 671 z nich uruchamianych jest w województwie śląskim. W Częstochowie i w czterech otaczających ją powiatach: częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim i myszkowskim – łącznie 93, w tym mobilny punkt szczepień, który chce obsługiwać pacjentów z trzech powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego i myszkowskiego.
W samej Częstochowie zainteresowani będą się mogli zgłosić do 33 punktów. Poza szpitalami szczepienia chcą prowadzić m.in. duże przychodnie specjalistyczne i małe gabinety lekarzy rodzinnych.
Gdzie się szczepić w Częstochowie? Zobacz listy z adresami punktów: część 1, część 2, część 3
Gdzie się szczepić w regionie?
W powiecie częstochowskim punktów szczepień przygotowano łącznie 23. Są gminy i miejscowości jak Kłomnice, Koniecpol czy Rędziny, gdzie działać ma więcej niż jeden. Są też takie, których mieszkańcy będą musieli wybrać się dalej – punktów szczepień nie ma np. w Lelowie, Przyrowie czy Starczy.
Punkty szczepień w powiecie częstochowskim: część 1, część 2
W powiecie kłobuckim do prowadzenia szczepień zgłosiło się 12 placówek. Jedna z nich ma działać np. w Ośrodku Terapii Uzależnień w Parzymiechach.
Punkty szczepień w powiecie kłobuckim TUTAJ
W powiecie lublinieckim punktów szczepień ma działać 13, z czego trzy w samym Lublińcu, w gminie Koszęcin też trzy, w tym jeden w miejscowości Strzebiń.
Punkty szczepień w powiecie lublinieckim TUTAJ
W powiecie myszkowskim punktów będzie 12, w tym aż siedem w samym Myszkowie.
Punkty szczepień w powiecie myszkowskim TUTAJ
Jak zapowiada rząd, po podaniu szczepionki pacjent ma otrzymać zaświadczenie, które pozwoli na uniknięcie części obostrzeń. Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich, nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Rząd zapowiada, że w przyszłości rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia.
Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Sprawdź na mapie
Najedź kursorem na mapę, znajdź interesujący cię region i kliknij.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS