Gdzie się schronić w przypadku ataku na Polskę? Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę graniczącą z Polską wywołała falę emocji. Od współczucia i troski o naszych sąsiadów, po obawę jak daleko prezydent Rosji Władimir Putin może się posunąć. Wielu z nas zaczęło się zastanawiać jak się przygotować do ewentualnego ataku na Polskę. W co warto się wyposażyć? Gdzie szukać schronienia w takiej sytuacji?
Jak się przygotować na wojnę w Polsce?
Po pierwsze, ewentualny, zbrojny atak na państwo nie następuje z dnia na dzień. Zatem obecnie nie ma powodu do paniki, że Polska zostanie w bliskim czasie zaatakowana. Jednak w obliczu niepewności, która zapanowała na świecie w związku z agresją militarną Rosji na Ukrainę, warto dowiedzieć się jak postępować w przypadku zagrożenia, czy ataku na Polskę.
Po pierwsze – działania Państwa; wprowadzenie stan gotowości obronnej w obliczu wojny
W trakcie konfliktów zbrojnych walkę prowadzą głównie siły zbrojne zaangażowanych stron. Jednak ludność cywilna nie jest wolna od niebezpieczeństwa i zagrożeń. Ze względu na sposób prowadzenia działań wojennych oraz środki walki w nich stosowane, zdrowie i życie ludności cywilnej jest narażone na rozmaite niebezpieczeństwa – pomimo ochrony zapewnianej przez przepisy prawa międzynarodowego.
W przypadku zagrożenia powinno się bezwzględnie słuchać komunikatów przekazywanych przez służby ratunkowe lub służby bezpieczeństwa i do chwili odwołania alarmu lub zarządzenia ewakuacji pozostać w miejscu schronienia.
Stan gotowości obronnej państwa w czasie wojny
- Stan gotowości obronnej państwa czasu wojny wprowadza się w celu odparcia bezpośredniej zbrojnej napaści na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub, gdy z umów międzynarodowych wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji.
- W stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny realizuje się zadania umożliwiające przeprowadzenie powszechnej mobilizacji, wprowadzenie stanu wojennego oraz pełne rozwinięcie systemu obronnego państwa do odparcia agresji militarnej.
- Obrona cywilna w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny realizuje przedsięwzięcia zapewniające możliwość pełnego rozwinięcia sił i środków OC.
Reguły zachowania w sytuacji zagrożenia
- Zachowaj spokój, nie wywołuj paniki i cały czas postępuj ze szczególną ostrożnością.
- Podporządkuj się poleceniom służb mundurowych i władz cywilnych oraz współpracuj z nimi.
- Nie prowokuj napastników i osób wyposażonych w broń.
- Jeżeli znajdujesz się na wolnej przestrzeni (terenie odkrytym), udaj się natychmiast do obiektów zapewniających osłonę (schronów lub ukryć).
- Wykorzystuj elementy otoczenia (mury, krzaki) jako tymczasowe ukrycie oraz do osłony przed środkami rażenia.
- Uważaj na niewybuchy oraz elementy zniszczonej infrastruktury.
- Jeżeli znajdujesz się na otwartej przestrzeni i nie możesz dostać się do obiektów zapewniających osłonę, przyjmij pozycję leżącą i daj wyraźny sygnał (nie zachowując się gwałtownie), że nie bierzesz udziału w walce.
- Po zagwarantowaniu sobie niezbędnego bezpieczeństwa odnajdź służby ratunkowe i – ewentualnie – służby bezpieczeństwa; jeżeli jest to niemożliwe, odszukaj osoby pozostające w podobnej sytuacji.
- Jeżeli nie dysponujesz informacją o tym, gdzie przebywają służby ratunkowe (bezpieczeństwa), i znajdujesz się w grupie osób, pomóż wybrać lidera/liderów tej grupy, którzy wezmą odpowiedzialność za jej zorganizowanie i kierowanie nią.
- W ramach możliwości zorganizujcie samopomoc – wykorzystajcie umiejętności osób z waszego grona i spożytkujcie je dla wspólnego dobra.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS