A A+ A++

Obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, który potem będą sprzedawać mieszkańcom – poinformował w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że sieć punktów jest cały czas rozbudowywana.

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rabenda był pytany o szczegóły dystrybucji węgla przez samorządy.

150-160 punktów odbioru węgla, może powstać więcej

Poinformował, że obecnie jest ok. 150-160 punktów, z których samorządy mogą odebrać węgiel, z czego z ponad 100 punktami współpracuje Polska Grupa Górnicza. “To nie jest finalny zasób tych punktów. Ten system będzie rozbudowywany” – zapowiedział. Dodał, że po stronie samorządów jest koszt przewiezienia węgla z punktu odbioru do swojego składu.

Czy węgiel będzie dostępny dla wszystkich samorządów?

Na pytanie, na realizację ilu wniosków od samorządów wystarczy teraz węgla, wiceminister odparł: “jesteśmy gotowi, by obsłużyć wszystkie samorządy“. Dodał, że podczas spotkań z samorządami rząd sugerował, by zamawiały one węgiel w transzach po zorientowaniu się, jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców. Dodał, że pozwoli to zabezpieczyć dostawy dla większej liczby gmin i mieszkańców oraz uniknąć ryzyka, że gminy zamówią za dużo surowca.

Czy węgla może zabraknąć?

Zapewnił, że węgla nie zabraknie. “Oczywiście mogą występować czasowe przesunięcia, jeśli chodzi o konkretne asortymenty: groszek, orzech, bo nie znamy konkretnego zapotrzebowania” – dodał.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Gminy, które chcą kupić węgiel dla mieszkańców, muszą do 8 listopada ogłosić ten fakt w Biuletynie Informacji Publicznej. Muszą też wypełnić formularz na stronie cieplo.gov.pl.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb obrońców Westerplatte. “Symbol naszej historii, walki o wolność i suwerenność”
Następny artykuł​Warhammer: Vermintide 2 do odebrania za darmo na platformie Steam!