A A+ A++

W 2018 roku powstała Edukacyjna „Ścieżka STARa”. Z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Obecnie w różnych częściach miasta eksponowanych jest dziewięć pojazdów, a za „zdobycie” wszystkich oraz odwiedzenie ekspozycji poświęconej FSC w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach można otrzymać odznakę turystyczno-krajoznawczą. 

W przestrzeni miasta pojawiły się także miniatury STARów. – Wrocław ma krasnale, Wałbrzych figurki gwarków, a Szczytno ludowe pofajdoki. Lista polskich miast, które mogą pochwalić się trasami turystycznymi, gdzie rolę przewodników pełnią postacie związane z historią miasta jest coraz dłuższa – mówił na jednej z konferencji prasowych prezydent miasta Marek Materek. Starachowice dołączyły do grona takich miast.

– Od 2018 roku Gmina Starachowice dokonała zakupu łącznie sześciu rzeźb ciężarówek marki Star wykonanych przez lokalnego artystę Leszka Drożdża. Ich średnia cena wynosiła około 3 tysiące złotych. Rzeźby zostały zakupione z gminnego budżetu, a kolekcja ciężarówek została ustawiona w Urzędzie Miejskim tworząc w ten sposób mini Ścieżkę Stara. W tym samym czasie w przestrzeni miejskiej rozpoczęła się „budowa” dużej edukacyjnej ścieżki złożonej z witaczy promocyjnych. Duże ciężarówki okazały się promocyjnym magnesem, który zachęcał do przyjazdu do naszego miasta turystów odwiedzających te okolice. Miniatury przez kilka lat pozostały na pierwszym piętrze budynku urzędu. W tym roku opuściły jednak mury magistratu i przeniosły się do miejskiej przestrzeni. Sześć zakupionych przez gminę ciężarówek tworzy obecnie Ścieżkę Starusiów. Planowany jest jednak dalszy rozwój tej atrakcji. Prezydent Miasta podczas oficjalnego otwarcia zachęcił starachowickich przedsiębiorców oraz lokalnej instytucje do ufundowania kolejnych miniatur, by wspólnie tworzyć tę atrakcję – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

Miniatury STARów:

1. Centrum Kreatywności Pałacyk – Star 21

2. Park Miejski – Star 200 (przy restauracji Pełna Kultura)

3. Lubianka – Star 28 (przy napisie Lubianka)

4. Rynek – Star 660 (okolice fontanny)

5. Skwer Szaraków – Star 25

6. Skwer Bilicza – Star 20 (idąc od dolnego parkingu w kierunku fontanny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowym mostem w Bydgoszczy za grube miliony wieczorami i w weekendy jeżdżą cztery tramwaje na godzinę
Następny artykułPortugalii zależy na zagranicznych specjalistach