A A+ A++

Miejska Biblioteka Publiczna

We wtorek 28 maja 2024 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszli uczniowie kl. IIa z Katolickiej Szkoły Podstawowej na ósme z cyklu dziesięciu zajęć biblioterapeutycznych.


Tym razem bibliotekarka zrobiła krótkie wprowadzenie na temat potrzeby istnienia latarni morskich. Czym są, po co i czy faktycznie są nam nadal potrzebne? Każdy uczestnik miał coś do powiedzenia. Wiele osób widziało latarnie nad morzem, a niektórzy nawet wchodzili do środka i zwiedzali je. Wszyscy zdają sobie sprawę, że dla statków (ich kapitanów i sterników) latarnie są punktami orientacyjnymi, które pomagają utrzymać bezpieczeństwo w trudnych warunkach.

Gdy przełożymy to wszystko na życie człowieka, zaczynamy sobie zdawać sprawę, że każdy potrzebuje swojej latarni, która pomaga mu zawsze bezpiecznie docierać do obranego celu. Aby wszystko stało się jasne, bibliotekarka przeczytała dzieciom fragment opowiadania pt. „Światło na morzu” ze zbioru „Bajki do tulenia i wytchnienia” Izabeli Michty. Zaprosiła najpierw uczniów do wybrania sobie najlepszej pozycji do słuchania. Kto miał ochotę, mógł się położyć lub zamknąć oczy. Uczestnicy chętnie skorzystali z tej propozycji.

Opowiadanie przeprowadziło słuchaczy przez sytuację, w której płyną statkiem po wzburzonym morzu. W oddali widzą światło latarni, które prowadzi ich do wybranego i bezpiecznego celu. W miarę zbliżania się do światła, wszyscy czują się coraz spokojniejsi. Wreszcie stają przed otwartymi drzwiami latarni morskiej. Wchodzą do środka, idą na górę i widzą…

To, co uczniowie wyobrazili sobie w myślach, było zadaniem do wykonania. Każdy otrzymał bowiem kolorowankę z latarnią morską, otwierającą się na sekretną skrytkę, w której miał narysować to, co ujrzał we własnej głowie. Na początku bardzo trudno było wyobrazić sobie to coś, co mogło na nich czekać. Coś, co jest bezpieczne, miło pachnie i dzięki czemu wiemy, że to jest to, do czego mieliśmy dotrzeć. Dla każdego ucznia to „coś” było bardzo indywidualne. Po wykonaniu prac grupa wymieniła się między sobą informacjami i krótko przedyskutowała temat.

Na zakończenie bibliotekarka doczytała końcową część tekstu. Dla niektórych była ona zaskoczeniem, ale szybko zrozumieli, że cała historia właśnie do tej części prowadziła od początku. Prace wykonane na zajęciach będzie można oglądać w pomieszczeniu wypożyczalni.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotrącenie dwóch kobiet na przejściu w Giżycku: Policja wyjaśnia okoliczności
Następny artykułKonkurs na stanowiska dyrektora Poradni